Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#143870 - 2010-02-12 21:03:22)

A "hideg volt a tél vagy nem volt hideg a tél" kérdéshez egy adalék: a fenti "Hírek" menüpont alatt lévõ, Coontac által írt "Mediterrán ciklonok tele" cikkbõl egy idézet:
"Érdekességként néhány település 2010. januári középhõmérséklete, zárójelben az 1975-2009-es átlag, valamint az átlagtól való eltérés (°C):

Kékes: -5,6 (-3,laza (-1,laza

Szeged: -0,7 (-1,3) (-0,6)

Nyíregyháza: -2,4 (-1,9) (-0,5)

A Kékes majd 2 egész fokos átlagtól való eltérése, illetve a síkvidéki állomások 0,5-0,6 fokos eltérésének erõs kontrasztja magyarázza, hogy a magasban igen hideg levegõ volt felettünk, ez azonban a talaj közelében kevésbé érzõdött, mivel gyakoriak voltak a ciklonok, gyakran volt borult az ég, kisebb mértékû volt a kisugárzás."

Ezt kiegészítendõ:
Az Soprontól 60-70 km-re nyugatra található ausztriai Rax-hegyen lévõ meteorológiai állomás 1550 méteren van, tehát talán elég jól lehet belõle a felettünk lévõ légtömegek hõmérsékletére következtetni.
A legendás 2002/2003 telének januárjában a Rax-hegyen -5,4 fokos középhõmérséklet volt, ehhez képest az idei januárban ennél 2 egész(!!) fokkal alacsonyabb, 7,4 fokos középhõmérséklet produkált az állomás.
Azért ez nemsemmi!

A december a 2002/2003-as télen -2,3 fok volt, a most elmúlt decemberben -4,8 fok volt a közép, ez pont 2,5 fokkal alacsonyabb, tehát a tél eddig ott, abban a magasságban több mint 2 fokkal alatta van a sokat emlegetett 2002/2003-as télnek.

Amiért ezt lent nem éreztük, azt nagyon jól írja Coontac a cikkben, a sok borult ég, a mediterrán ciklonok által ittfelejtett maradványfelhõzet nem engedte lehûlni a levegõt.
Szinte nem is nagyon volt derült éjszaka, sõt, egy olyan éjszaka sem volt, amikor az egész országban naplementétõl napfelkeltéig derült tudott maradni az ég!
Azért ezeket a térképeket megnézve nem volt melegünk túlzottan!
Az meg, hogy az ország egyes kisebb körzetei épp kimaradtak, csupán a véletlennek köszönhetõ.
No meg annak, hogy igazán derült éjszaka elég kevés volt, nagyon sok -15-20 fokos éjszaka volt úgy, hogy csak fél éjszakára derült ki, és így lettek ilyen hõmérsékletek, amik be vannak karikázva.
Próbáltam a -15 foknál alacsonyabb értékeket bekarikázni, ahol mindenhol -15-20-24 fokok voltak, azt nem karikáztam, illetve azokat a napokat összegyûjteni, ahol országosan -10 fok környékén vagy az alatt szóródtak a hõmérsékletek
Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link

Ez 13 olyan alkalom, ahol az ország egy részén -15-20 fokos vagy az az alatti hõmérsékletek fordultak elõ.
13 nap, úgy, hogy az elmúlt 3 télen ezt a -15 fokot az ország döntõ részén még a völgyekben, mély fekvésekben sem nagyon lépte át a hõmérséklet egyszer sem.
Most meg egy fél hónapnyit tett ki ezen éjszakák száma!
És mindez úgy, hogy fél derült éjszakák voltak, vagy beállt a köd, talán csak a december 21-i éjszaka volt derült, meg is lehet nézni, mit produkált Link
Amennyiben erre a sok hóra csak egy alkalommal is rájön egy néhány napos hideg anticiklon és kiderült egy néhány napra, akkor asszem lett volna zimankó rendesen! Ha meg utána beállt volna egy meleg anticiklon néhány -20-25-28 fokos éjszakát hozó periódus után, és beállt volna egy 2 hetes hidegpárna, akkor ameg olyan alacsony átlag lett volna, hogy csak na.
Az átlag azért nem alacsony, mert egy hónélküli 3 hetes meleg anticiklon és hidegpárna alatt nappal -3 éjjel -6 fokos országos értékek jobban levitték volna az átlagot, miközben felettünk átlag feletti értékek lettek volna.
A többszöri 15-20, esetenként 30 centis hótakarókat hozó havazásokat ne is említsük.
Persze az országnak, hiába kis ország vagyunk, mindig van 1-2 megyényi területe, ami ki-ki marad az eseményekbõl, de országos átlagban bizony nagyon kemény telünk volt, a magasban 2 fokkal alacsonyabb átlaggal, mint a 2002/2003-as, sok hóval és eseménnyel.
Szinte nem is nagyon volt olyan ciklon vagy csapadék, aminél ne merült volna fel kisebb vagy nagyobb mértékben a havazás esélye!
Szóval szerintem, illetve az adatok szerint kemény telünk volt!