Gyerekek!

Igazából nem értem, hogy a következõ 14 nap idõjárásában hol látható télies jelleg..., szerintem egyelõre sehol. Az pedig, hogy a lassan zajló, fokozatos lehülés mennyiben hozható kapcsolatba a havas tél víziójával (?), azt se nagyon értem!

Szezonális elõrejelzés október-november-december: Link igazából ezt csak érdekesség képpen linkelem ide, sokak számára biztos zavaró a látvány (ugyanakkor hosszútávúsága miatt bizonytalan kicsit). A témája a szokásos enyheség és (fogjuk rá) átlagos csapadékot ígér. Ami a nem hivatalos méréseket illeti Link átlagosnak mondhatjuk az októbert is, ha ezt összevetjük a szezonális elõrejelzéssel, akkor november-december pozitívra várható. Bár az októberi átlagos idõbe nagyban beleszólhatott az évszakhoz képest szokatlan hidegleszakadás, ami csaknem 1 hét alatt volt hatással idõjárásunkra. Egyébként ez itt is látható: Link még jelenleg is átlag alatt vagyunk (legalábbis ami a Tmaxokat illeti.)

Vizsgáljuk azonban meg a fáklyát!

Link ebben látható, hogy az egymást követõ futásokban középtávon figyelhetõ meg a változás, miszerint gyengíti a fokozatos lehülést, pontosabban hosszabb távon kizárja szélsõség kialakulását. Az 4 futás átlaga T850hPa-n 0 fok körül mozog.

A GEM ensemble melegebb verziót sejtet: Link
A NAEFS szerint is 0 fok körül várható az átlag: Link

Mindhárom modell szerint november 12-13. után fõként anticiklonális irányítás várható majd..., tehát még legalább 1-1,5 hétig átlag körül, vagy az alatt maradunk, ami a T2m-t illeti. ------> Ez pedig azt jelenti : hogyha hihetünk a MetOffice szezonális elõrejelzésének, akkor december végéig pozitív anomáliának kell lenni, tehát az október elejétõl folytatódó átlagos (átlag alatti) anomália november második felétõl erõsen pozitívba csaphat át. Persze ez csak egy latolgatás,... egyéni szemszögbõl...

A távoli jövõt figyelve szokás szerint nõ a bizonytalanság, de egyaránt minden modellben megjelenik az északi-északnyugati irányítás lehetõsége. Ami a GFS-ben és más modellben is igen szépen megmutatkozik: Link igen jellemzõ mozzanat az azori anticiklon megerõsödése és egy esetleges blocking kialakulása erõs északi ciklonaktivitás mellett. A kontinentális hideg beáramlása igen elhanyagolható esélyekkel várható, de 1-2 tagban ott virít ez a lehetõség is.

A GEM ensemblében nem bízok teljesen, a NAEFS és a GFS elég jól egyetért...
Megint majdnem az történik, hogy a mostani teknõbõl kialakuló nagy hidegörvény akadályozza valamely (nyugati, keleti, délnyugati, északnyugat) domináns áramlás kialakulását, így hosszútávon az izlandi ciklonaktivitás határozza majd meg a helyzetet.

November végére várok valami érdemi történést (természetesen eltekintve a november 13. elõtti idõszaktól), amúgy semmi jellegzetes makroszinoptikus berendezkedésre nem számítok. Ha a szezonális elõrejelzésbõl indulok ki, és belenézek bizonyos hosszútávú modellekbe, akkor jellegzetesen félblocking helyzet kialakulását várom hosszútávon... és bizony mivel arrafelé jelentõsebb hidegfelhalmozódás nem látszik, ezért ebben a mozzanatban keresem azt a lehetõséget, hogy decemberben pozitív anomália várható.

Csak nehogy közbeszóljon egy anticiklon, ami 1 hónapig tanyázik rajtunk hidegpárnát okozva! nevet
Amúgy ez a fokozatos lehülés szinte törvényszerû, legalábbis szerintem.
Tipikus zonalitás kialakulását még mindig nem látni a modelleken..., csak nehogy pofára essünk és az tegye tönkre a decembert (szezonálison pozitív anomália)..., persze ez még csak egy feltevés.

Ez se mutatja másképp: Link a december itt is enyhén pozitív, januárban már majdnem átlagos... a február meg még ezeknél is messzebb van.

Hát ember legyen a talpán, aki megmondja, hogy havas lesz a tél (vagy sem)! nevet