Hú!

Megtaláltam az NCEP szezonális elõrejelzéseinek a verifikálását...! A felsõ térképen az elõrejelzett, az alatta lévõn a valós mérések találhatóak (2006/2007. tél): Link úgylátszik semmi garancia arra, hogy a január-február hideg legyen.... zavarban Most mi lesz... vidám

Viccet félretéve, összehasonlítás képpen megnéztem a 2006/2007-es tél vízhõmérsékleteit, amiben idén sokkal jobban állunk. Ahogy elnézem, ennek a modellnek elég nagy gondot okoz Amerika keleti parjainál történõ vízhõmérsékleti anomáliáknak a számolása: Link akárhogy nézegetem a térképeket, sose találta el igazán a dolgokat. A beválási valószínûsége elég csekély.

Nem tudom mennyire lehet mérvadó, ami a közelmúltat illeti Link a modell jócskán hidegebbre várta az anomáliát, mint ami ténylegesen bekövetkezett, igen nagy területeken fordult elõ kirívóan magasabb hõmérséklet.

A fórumra kattintva mindig kicsit elmosolyodva olvasom a reménnyel teli hozzászólásokat. Az az igazság, hogy jogos a várakozás. Elõfordulhat, hogy téliesebb idõjárás veszi kezdetét december második felében. Ugyanakkor az október közepe óta húzódó "szerencsétlenség" tovább folytatódik, miszerint a lehülés fokozatosan tolódik. Már vagy 1 hónapja "fokozatosan rohanunk a télbe", bár a hõmérsékleti maximumok nem errõl tesznek tanúbizonyságot. Már másfél hete nem kerülnek téli helyzetek 150 óra alá (igaz idáig a felett sem láttunk) és jelenleg is több tag ad átlag feletti idõt, mint átlag alattit Link . Koczkásnak üzenem, hogy linkeljen be olyan fáklyákat, amik péntekrõl és szombatról származnak, hogy lássam tényleg nem én emlékszek-e rosszul, de több tag szórt lefelé...?!
A lényeg, hogy a futások átlaga az utóbbi napokban melegedett és ismét messzire került az az idõszak, amikor tartósan 0 fok alá csökken a hõmérséklet 850hPa magasságban.

A skandináv térségben december 06. után várható anticiklonális térhódítás, ami jó elõjelnek tekinthetõ a Kelet-Európai Síkságra nézve, merthogy ott is fõként anticiklonális iránytás lesz jellemzõ. Link még eléggé bizonytalan az anticiklon létrejötte, de Link inkább nem kommentálom tovább.

Az izlandi térségben csökkenõ geopotenciál és alig változó T850hPa lesz jellemzõ: Link a ciklonok valamennyire gyengülnek a térségben: Link de a gyengéd hullámzásból észrevehetõ, hogy megfordul még arrafele egy-két ciklon, tehát nem szünik meg a ciklongyártás.

Az azori térségben tragikussá válik a helyzet: Link változékony idõ, ciklonok jellemzik majd az idõjárást: Link

Link már 144 óránál hatalmas a bizonytalanság, de úgy néz ki, ahogy ilyen ciklonális irányítás mellett tartós blocking helyzet nem fog kialakulni. Az általam legvalószínûbb kimenet az lesz (mivel az azori ac-ben nem lehet bízni), hogy skandináv anticiklon lesz... és az erõteljes ciklonok az AC déli peremén a kontinens belsejébe kerülnek majd.

Az az igazság, hogy ebben benne van a komolyabb hó kialakulási esélye is, hogy megfelelõen érkezik az északkeleti hideg és a ciklon nedvessége. Ez elég ritka esetnek számít, de nem lehetetlen. Ha meg is történik, akkor a sok ciklon miatt ez nem lenne tartós helyzet, tartósan beköszöntõ téli idõre ezért nem számítok. Úgy néz ki, hogy erre december utolsó harmadában vagy csak jövõre lehet lehetõség.

Ez most elég optimistára sikerült, de csöppenjünk vissza a valóságba. A legjobb, ha a szemünknek hiszünk: Link december 10. elõtt ne nagyon számoljunk semmivel, a többi meg nagyon messze van. nevet A Mikulás meg nem szánon, hanem így fog érkezni: Link ...