Nos az én meglátásom:
Igazándiból Európában a december közepi hidegbetöréssel együtt megszûnt a zonalitás. Izlandon nagyon hosszú ideje nem tapasztalt magas légnyomás uralkodik, és az ottani viszonyokhoz képest igen csekély csapadékkal. Nagyon aktív és erõs a Grönland fölött kiépülõ magas nyomású képzõdmény, azért Északnyugat európában folyamatos erõs északi áramlás alakult ki az óceán fölött.
Izlandon épp ezért tartós északi áramlással folyamats hideg sarki levegõ alakította és ezután is várhatóan ez fogja meghatározni:
Link
A Reykjaviki fáklya ezért kiegyenlített -5 fok körüli tartoményban mozog.
A légnyomás továbbra is magas 1030 hpa körül mozog:
Link
Gyakorlatilag 8.-tól kezdõdõen kezd el erõteljesebben szórni, bár a tagok többsége még akkor is 1000 hpa fölött lesz, azaz nem lehetnek jellemzõen egyelõre az erõs ciklonok.
A Brit szigeteket is szokatlan hideg és havas idõjárás jellemzi az említett légköri képzõdmény hatása miatt.
Európa idõjárása ezért kettészakadt: A kontinensen viszonylag erõs ciklonaktivitás tapasztalható. Észak európában hideg nagyrészt csapadékos – míg, délen enyhe idõjárás uralkodik.
dec közepétõl egy határozott ütközõzóna alakult ki a két nagy légtömeg határán, Ebben erõs ciklonképzõdés zajlik. Ez a zóna erõsebb hidegleszakadás alkalmával Észak-déli, ezt követõen ÉK-DNY-i vonal mentén jellemezhetõ. Ez a zóna szinte folyamatosan itt tartózkodik a közelünkben, dec közepén a hideg oldal okozott igen hideg és csapadékos idõt, majd egy nyugat európai hideg leszakadás hatására a tág melegszektorba került Közép-európa. Ez az erõs hõmérsékleti hullámzás folytatódik a következõkben is, azaz nem várható erõs makroszinoptikus átrendezõdés a Kontinens idõjárásában. Továbbra erõs hõmérsékleti kontraszt lesz jellemzõ Közép-Európában:
Link
A Kárpát-medence bizonyos részein 10 fok feletti, míg a külsõ Kárpátokon túl, már 0 fok alatti hõmérsékletekkel. Mivel a hideg felhalmozódás okán újabb erõs hidegleszakadás várható az Anticiklon peremén ezért a hétvégétõl újból a hideg oldalra kerülhetünk át, erõs hidegbetöréssel kísérve. A keveredési zóna átmenetileg leszorul a mediterrán térségbe:
Link
De átalakulás lényeges makroátrendezõdés nem várható. Északon továbbra is -10 fok körüli hõmérsékletek nagy területen.
Az újabb hidegleszakadás hatására újabb erõs ciklonképzõdés indul el a 35-40. szélességi körnél. Várhatóan ez most az óceán fölött fog aktivizálódni. Hasonló a karácsony elõtti helyzethez. Gyakorlatilag hasonló idõjárási esemény várható a jövõ hét elején.
Link
A ciklon meleg szektorában elõrenyomuló meleg nyelv beleütközve a nagy területeket elárasztó sarki hideg légtömegekkel igen erõs hõmérsékleti kontrasztot hoz létre (az idõjárás pulzáló hatása: hidegbetörés ciklonképzõdés erõs hõmérsékleti kontraszt). Az elõoldalon Közép Európát újabb enyhébb és nedvesebb légtömegek érik el, tehát az ütközõzóna újra fölénk kerülhet.
Az óceán fölött képzõdõ ciklonok kényszerpálya vonalra kerülnek:
Északra nem mozoghat, hiszen egy hatalmas anticiklonba ütközik, a hagyományos pályáján északkeletre ugyancsak nem tud kimozdulni, mivel Észak-európában nagyon masszív sarki és kontinentális légtömeg helyezkedik el.
Két mozgási iránya marad tehát: keleties, vagy délkeleties.
Itt jön a bizonytalansági tényezõ. Ugyanis kelet felé a 40. szélességi körnél a Földközi tenger medencéje van, Eddig ez a terület e melegszektor alá tartozott, azonban a ciklon peremén a hideg leszivárgása miatt perem, illetve mediterrán ciklonok képzõdése várható.
Link
Kérdés, hogy teljes egészében a mediterrán ciklon irányítása alatt megszünik az óceáni-ciklonális jelleg és felveszi-e a mediterrán ciklon teljes karakretisztikát, vagy egy több középpontú „toporgó” ciklonrendszer alakul ki, vegyes karakterisztikával.
Az elsõ esetben ÉK-DNY-i ütközõ zóna mentén tartós és erõs csapadékképzõdés indulhat meg továbbra is jelentõs esõt és havazást okozva Közép-európában, az ütközõzóna épp Magyarország környékén lehet, azaz délen esõ északon tetemes havazással. A Földközi-tenger nyugati medencéjébe beszivárgó hideg sarki levegõ újabb és újabb öngerjesztõ folyamatként újabb cikolonokat építhet ki, amelyek északkeleti pályán a balkán félsziget északi részén Északkeleti pályán mozognak
Nagyjából ezt a verziót támogatta a GFS 18 UTC változata.
Vegyes karekterisztikájú több középpontú ciklonrendszer már erõs meleg oldalt, de még így is jelentõs csapadékot okozhat a medencében, immár nagyrészt esõ formájában. Ez azonban az Alpok és a Francia partvidéken tetemes havazással járhat. Az ütközõzóna az elõrenyomuló melegnyelv miatt inkább Észak-déli középvonalat vehet fel, azaz nem ÉK-DNY, hanem Kelet nyugati irányban várható erõs hõmérsékleti kontraszt. Ennek a zónának a folyamatos keletre tolódása hazánkban azt jelentené, hogy a Dunántúlon az esõt lassan havazás válthatja fel és így hazánkban is K-NY-i „ellentét velószínûsíthetõ”. Ez a verzió már igazából annyira nem önfenntaró mint az elsõ verzó, azaz sokkal könnyebben széteshet és egy csendesebb nyugodtabb, de a melegszektor szétesésével hidegebb idõjárás követheti a jövõ hét végétõl.