Amit már többen is szóvá tettek, engem is megihletett, kb. egy hét múlva véget ér a maszatolás! Ami jön, makrociruklációs váltás, mindennel ami ezzel jár, de ami többünket talán a leginkább érdekel: Hamarosan nyakig leszünk(nagy eséllyel) a konvektív helyzetekben, mnsz-estül, cape-stül, mkr-stül stb stb-stül zivatar . Igazából a nincs pardon szóösszetétel a közelgõ helyzetet jól leírja!
Ha megnézzük a mostani ens 500 hpa-os átlagmezõket mezõket Link , akkor láthatjuk, h Eu nagy részén gerinces a mezõ, a középtroposzférikus háborgások/hullámok viszonylag kis amplitudóval a kontinens északi harmadán vonulnak, a rájuk rakódó ciklonokkal, frontokkal, egyfajta északra tolt zonalitásként is éretlmezhetõ.

Ehhez képest 5-6 nap múlva az izalndi ciklonok helyét anticiklon veszi át Link , ezzel egyetemben gerinc húzódik az atlanti partok elõterébe, utat nyitva (ill. párban járva) egy Nyugat-Európán kiméllyülõ középtroposzférikus nagy amplitúdójú teknõnek(vel): Link ezzel klasszkius meridionális makroképet teremtve a kontinensen. Érdekes, megfigyelni a következõ 5-6 napra szóló 500 hpa geopot elõrék viszonylagos stabilitását Link . Ez alapján az biztosnak tûnik, h mi ennek a teknõnek az elõoldalán leszünk egy darabig május 3-5-ig. A kérdések sora azonban itt kezdõdik:

1. 5-6 nap után mennyire marad stabil a teknõ, esetleg megszakad a nagy amplitúdójú hullám és lefûzõdik belõle egy hatalmas hidegörvény, a közép vagy nyugat mediterrán térségben, ami majd ciklonokat generál és azok így vagy úgy hatással lesznek idõjárásunkra, akár fölénk húzódva, és/vagy/majd továbbállva akár csak ránk rántva(idõlegesen, vagy tartósabban) a meleg levegõt(talán ez lenne a legkiábrándítóbb a konvektív helyzetek szempontjából)

2. nagy hullám stabil marad és közelebb jön hozzánk az elõoldalán létrejövõ hosszan elnyúló hullámzó frontrendszerével, MNSZ-ével, ez esetben kiélezi az országon belül a NY-K-i kontrasztot.

3.A teknõ lassan keletebbre mozdul, és hátoldalba kerülünk, ezzel kissé stabilabb sarki eredetû levegõ jön fölénk, de a májusi besugárzás és középtroposzférikus hideg azért nem untatná a konvektív események kedvelõit.


Én talán a 2-esnek látom most nagyobb esélyét, de még bármi kisülhet ebbõl a helyzetbõl akár olyan dolog is, amit elfelejtettem leírni. Mindenesetre arra számítok, h az eddigi tingli-tangli helyzetek után valami keményebb dolog következik, nem lebecsülve persze az eddigi helyzeteket, ilyen-olyan ziviket(voltak azért SC-k is), sõt kisebb-nagyobb gomolyokat vagy épp a termikeket, a portölcsérekrõl nem is beszélve, hisz õk is a konvekcióhoz tartoznak. Egy hét múlva azért valószínû, h a hsz-ok nem ezekrõl, hanem az „MNSZ”-ekrõl, „HP/LP SC”-krõl, „MKR”-rõl és a mélykonvekcióhoz tartozó konv paraméterek csûrésérõl-csavarásáról, esetleg a az irreális elvárásokból fakadó csalódásokról laza szólnak majd nevet Ezért ne feledjük, h az utolsó szó mindig az idõjárásé! nevet zivatar