Végérvényesen is eldõlni látszik a hõhullámunk a hét második felében. A GFS fõfutása igazából nagyon szépen megfogta már 300 óra tájékán és a többi tag is csatalakozott hozzá.
Az ECM is csak a GFS után kullogott és csak mostanra fogta meg a meleget ilyen mértékben.
Amit lehet látni, hogy keleten-délkeleten-északkeleten nagyon-nagyon forró és száraz a levegõ.
Ahogy a északi diagramok is mutatják a változás szele eljön abba a térségbe is, miközben kint Brit-szigetek környékén egy erõs anticiklon épül ki. A kettõ között egy hidegleszakadás történik Európa nyugati felére, amely elõtt igen meleg levegõ érkezik a középsõ területek fölé. Ha ez még nem elég az front északkeleti elõterében is meleg levegõ található, így a front mintegy préseli a forró levegõt délnek. Ami nagyon komoly forróságot okozhat a Fekete-tenger térségében, ami érinti a a délkeleti részeket is, helyenként 30 fok fölé emelkedik 850hPa-on a hõmérséklet.
Link

A sok-sok felgyülemlett meleg levegõnek el kell vándorolnia, és mivel kedvezõ feltételek alakulnak ki a nyomási elrendezõdés terén is, hogy hazánk fölé is kerüljön belõle, ezért én még mindig a szezon legmagasabb értéket várom péntek-szombaton az ország területére. Valószínû, hogy a nyugat európai anticiklon és frontok vándorlásának köszönhetõen nem igen lesz hosszú életû a hõhullám, várhatóan a hét végétõl ismét változékonyra fordul idõjárásunk, és ismét csapadékosabb, hûvösebb napok következnek. Aztán az éghajlati jellemzõk miatt egyre kevesebb esély nyílik az újabb hõhullám kialakulására, igaz szeptember és október is hozott nem egyszer szép 30°C fok feletti értékeket. Meglátjuk, mint mindig, most is az utolsó szó az idõjárásé, lásd a mai napot:-) Hajrá nyár sokáig!:-)