Idáig a hidegleszakadások nagyobbik része elmaradt, illetve sokkal gyengébben következtek be, mint ahogy 100 órán felül a modellekben látni lehetett. Példaként itt van ez a hidegcsepp, ami 1 héttel ezelõtt még optimális idõpontnak tünt arra, hogy hegységeinkben elõsször váltson szilárdra a csapadék, viszont az idõpont közeledtével egyre csak gyengült a hideg, végül 0 fokos izoterma is alig-alig lett belõle: Link

Október második felében ez viszont változni fog szerintem. A NAO és AO indexek elõrejelzésében igen szélsõséges kilengések fedezhetõek fel. Link Link

Az erõs lefelé tartás a Kelet-Európai síkságot elérõ nagy kiterjedésû hidegöblítésnek köszönhetõ, amibõl egyelõre még nem sok mindent kapunk. Link de ez már régebben is látszott, ahogy a hozzászólásom utolsó bekezdésében is olvasható: Link

Jelenleg még nagy területeken van anticiklonális irányítás, Link viszont ez a jövõben megváltozik a Kelet-Európai síkságra kialakuló masszív ciklon segítségével, ami kettészakítja, illetve elõbb a brit, aztán az atlanti térségre szorítja vissza az anticiklonokat. Az izlandi fáklya alapján abban a térségben újra erõteljesebb ciklonaktivitás kezdõdik, illetve ennek köszönhetõen az északi-északnyugati térségben felhalmozódik egy kis sarki hideg, ami jelenleg még bizonytalan formában érkezhet Európa felé.

Izland: Link

Ez egy jelentõsebb makroszinoptikus váltást sejtet, aminek két kimenetele lehetséges.

1. Az atlanti térségben lévõ anticiklon messze az óceán belsejében marad, így Nyugat-Európa felett teknõ mélyül ki, ami bizonytalanul hosszú ideig pumpálhatja az meleg levegõt kicsiny hazánk felé, okozva 1-2-3 kellemesen meleg napot, illetve a teknõ kelet felé haladásával ismét jelentõs csapadékra lehetne számítani. Link Link az ECMWF alapján durvább a csapadék és kevésbé lenne meleg az éjféli futása alapján.

2. Az atlanti térségben lévõ anticiklon részben a britek környékére húzódna, így a teknõ keletebbre fejlõdne ki, ami ugyancsak sok csapadékot sejtet, viszont komolyabb hideg szakadna le, így hegységeinkben leeshetne az elsõ (akár összefüggõ) hótakaró.

Összességében nézve jöhet egy rövid kellemesen meleg idõszak vagy meglehet a szezon elsõ komoly hidegleszakadása is. Eléggé kettõs a helyzet. Amennyiben az elsõ variáció jön be, akkor max. október végén, illetve november elején számítok az elsõ komoly hidegleszakadásra. Tegyük hozzá, hogy nem kell miatta kétségbe esni, mert ettõl még lehet "kemény" tél.

Növekszik a jég, esik a hó Szibériában stb-stb., de minden a megfelelõ kerékvágásban halad. Igazából semmi jel nincs arra, hogy az évezred, akárcsak az évtized legkeményebb tele legyen a következõ, de jó eséllyel lehet átlagos vagy az alatti. Az, hogy melegebb lenne, arra most én sem számítok.

A makroszinoptikus váltás kezdetét október 15-18. közé tenném, az, hogy utána mi lesz, azt nem szeretném kifejteni, mert totálisan bizonytalan az egész.