Még mindig teljesen bizonytalan a makroszinoptikus helyzetkép az elõttünk álló idõszakra.
A GFS az izlandi minimum brutális megerõsödésével kecsegtet 10 nap után, de nem járna zonális áramlással, mivel eleinte a Közép-Európában, majd a ciklonaktivitás erõsödésével vagy tõlünk északra, illetve keletre terjedhet ki az anticiklonális uralom. Ezt egy újabb hidegleszakadás elõzné meg a Kelet-Európai síkságon, illetve Grönlandtól nyugatra egy erõteljesebb hidegmag alakulna ki, ami elég masszívnak ígérkezne (min. 1 hónap).
Ebbõl kifolyólag hosszabb ideig maradna meg az az eseménytelen helyzetkép aminek két végkimenetele lehetne:

1. a kelet-európai anticiklon gyengülésével stabil zonális áramlások alakulhatnának ki, ami akár december elsõ felében is fennállhatna (igazából bizonytalan ideig mûködhetne), okozva ezzel a tél elején akár erõsen átlag feletti hõmérsékletet és szegényes csapadékot

2. az izlandi ciklonaktivitás nem tudna mit kezdeni a kontinens felett uralkodó anticiklonális uralommal, így a Ferri verzió következne be... vagyis ködpárnás helyzet állna elõ. Az anticiklon elhelyezledésébõl adódóan egy kontinentális hideget sem tartanék elképzelhetetlennek

Az ECMWF-t nézve pedig korántsem mutatkozik erõteljes izlandi minimum, így maradna az eddigi felállás... teknõ-teknõ hátán jöhetne, lenne sok csapadék..., viszont mivel a sark hidegmag nem tud normálisan regenerálódni, ezért sok necces esély lenne havazásra, viszont a normális hóra így is sokáig kéne várni.

Összességében nézve a jövõben folytatódhat a stabilabban átlag alatti idõszak. Az ECMWF alapján benne van egy-két átlag feletti nap is, de döntõen maradunk átlag alatt. Meglenne a sok csapadék és az idõnkénti hó esély.

A GFS alapján esetleg meglehetne a tartósan átlag feletti idõszak hõmérsékletileg és beállhatna a zonalitás, aminek a fennállása bizonytalan ideig lehet meg, akár a decemberi hónapra is kihathat. Illetve kerülhetünk anticiklonális dominancia alá is vagy kaphatunk kontinentális hidegbeáramlást, ami csapadékszegény idõszakot hozna, illetve átlag alatti hõmérsékleteket.
A ködpárna alatt nyilván unalmas, kaka idõ lenne, de a kontinentális hidegbeáramlásnál legalább napsütéses... bár éjszakánként igen hideg.

Ebbõl még bármi lehet, viszont már a modellek nem mutatják stabilan a sok csapadékot, illetve meglehet az elsõ tartósabban zonális idõszak az éven.
Az ECMWF verziója nem lenne túl jó tél szempontjából, mert nem tudna regenerálódni a sarki hidegmag.
A GFS verziója jó lenne, csak valszeg "elrontaná" a tél egyik felét (legalábbis a december egy részét), mert az enyhe lenne.

Kíváncsi vagyok mi lesz!