Igen ezen én is elgondolkodtam.
Menjünk vissza picit az idõben.
Link
Látható amit Te is belinkeltél, hogy nagyjából 2009 októberében volt ez a hatalmas váltás, és a mai napig tart kisebb nagyobb kilengésekkel.
2009 nyári állapot, és ekkor még minden a legnagyobb rendben haladt tovább.
Link
Látható, hogy a szokványos elrendezõdés volt a kontinensen.
Szeptemberre már igen erõs hidegmag alakult ki Grönlandnál.
Link
Link
Egy másik fontos tényezõ, hogy az erõs hidegmagot még viszonylag enyhe légtömeg vette körül, így mint egy hideg légteknõ anticiklon dominancia kezdett benne kialakulni, a negatív NAO születésre kész. Ekkor még senki nem sejthete, hogy mi lesz a következménye. A kontinensen még száguldoztak a ciklonok és már északon hófelhalmozódást okoztak. A Szárazföldön még meleg volt itthon is rekord meleg szeptember elején.
Jött az október az anticiklon nagyon sokat felejtõdött látható, hogy 1050hPa belsõ nyomással rendelkezett.
Link
Terjedt tovább az akció centrum, Izland irányába. A ciklonok egy északi pályára terelte, ami megkerülve az anticiklont északi-déli irányt vett fel. Hatalmas hófelhalmozott kezdõdött északon az elmúlt 140 év 8.legnagyobb kiterjedésû hótakarója alakult ki.
A negatív NAO megszületett, szépen ez is látható. Itt volt a nagy talány, hogy ez meddig tarthat ki, no igen eddig nagyon hosszúra sikeredet, de ez a légköri helyzet továbbra is megmarad, megtartja erejét?
Az elmúlt év errõl szólt északon anticiklon északi-déli irány, nálunk mediterrán ciklonok rekord csapadékkel, és egy átlagnál hûvösebb idõvel.
Kérdés most hogy állunk.
A tendencia még nem változott lényegesen.
Link
A blokkoló mozgás még megvan, decemberben megvolt.
Most gyengülni látszik az óceán légkörzõ hatása beindult.
Link
Ciklontevékenység aktivizálódott, és nyugat-keleti légtömegcserék okoznak a kontinensen enyhe idõt, messze északon maradt meg a tél.
Azonban január 15 körül valami ismét elindul.
Link
Erõsödõ anticiklonra hajlamra való idõ kezd körvonalazódni.
Link
Link
Link
Látható a nyugati nyomási fáklyákon is, ráadásul itthon is nagy szórás kezd lenni, az elõrejelzésben.
Link
A mostani idõpontban megfigyelhetõ, hogy a kontinens hideg tartaléka kiürült, ebbõl következik az enyhe áramlásoki sorozata, a következõ napokban.
Link
Ez megváltozik, ahogy a nyomási rendszer is emelkedik erõs hidegbázis kerül hozzánk közel.
Link
Sajnos úgy látom a télnek még lesz dobása, és a negatív indexek egyelõre nem fognak váltani, legalábbis a mostani állapot szerint, meglátjuk:-)