300 óra feletti eseményekrõl beszélünk, a valós idõjárás pedig egyáltalán nem biztos, hogy a fáklya szélsõ tartományai között fog futni (vagyis a fáklya is szóródhat feljebb/lejjebb még bõven).
Mi az, amit most láthatunk? A sokat emlegetett blocking most már kikerülhetetlen. Link Most tényleg tolt az igazi blokkolós részen a GFS, mert 180 óra környékén kéne járnia, de ott még csak a ciklonok gyengülése kezdõdött meg (pl.: Link ). Mi történik a GFS szerint a blokkoló anticiklonunkkal? Link lenyomódik, és megindul az a ciklonsorozat, amit tegnap vetettem fel a mettársalgóban: egyáltalán nem klasszikus pályán, Izland felé haladva érik el a Kárpát-medencét (elõoldalon meleget, hátoldalon hideget szállítva). Egy példa: Link ebbõl pedig: Link ez lesz. Ez is masszívan 300 óra feletti esemény persze. Ami viszont már nem kerülheti el a figyelmünket, egy izlandi nyomásfáklya: Link nem is mutat emelkedõ tendenciát. Nem úgy az azori térség: Link ahol bizony meglesz a táptalaja a jó anticiklonnak. Felette, a nyílt óceán Link egyértelmû növekedést, majd az északi ciklonok miatt lassú leépülést jelez. A brit térséget érintve jöhetnek ezek az északi ciklonok: Link - bár itt az is megfigyelhetõ, hogy a fõfutás kicsit kiugró (lefelé). Mindezeket összevetve nem tûnik tartósnak egy erõs blocking felépülése, a modell visszavett belõle. Íme az átlag 240 órára: Link bõven blokkoló AC és északi hidegciklonok. 300 óra felett kicsivel: Link látszik az északi alacsonyabb nyomás. Mindez kis képekben: Link mindenhol ott az AC, egy-két helyen túl délen, egy-két helyen pont a britek felett. 384 óránál pedig: Link szinte az összes futás sejteti azt az alacsony nyomást Izland környékén, D-re szorult anticiklonnal.
Mindez a Kárpát-medencére sokféle hatással lehet, egyesek számára kemény téllel, mások számára kora tavaszias idõvel. Az biztos, hogy a lehetõség jóféle téli eseményekre adott lesz, a kezdeti blocking valószínûleg hidegöblítéssel párosul, majd beindulhat az északnyugati irányítás enyhébb levegõvel.
Azt azonban ne feledjük, hogy az ennél jóval enyhébb légtömegek útját ismét elállja az óceáni anticiklon, erre nagyon újraindulást nem lehet felfedezni (kivéve persze, ha az északi ciklonok túl délre tolják az AC-t, egy-két panelképen látszik). A fáklyán van jópár buborék (fent sok tag, lent sok tag, közöttük kicsit pangás van - meg az átlag nevet ), ezeknek még ki kell pukkanniuk, s akkor majd körvonalazható, hogy mi várható kis hazánkban.