Véleményem szerint azért nem elhanyagolható az izlandi nyomásfáklya, mert a nyomáskülönbség, ami Izland és Skandinávia között létrejön, nem lehet túl erõs: A skandináv anticiklon akkor tud teret hódítani, ha visszatartja az izlandi térségben kimélyülõ ciklonokat, viszont akkor a középpont nem lesz olyan erõs (voltak rá modellfutások, 990-980 hPa a központ, az is Grönland felett, vagy Ny-abbra. Ha a második verzió jönne be (amit említesz és a modellek másfél napja vázolják), a mély központ mindig Izland környékén fog összpontosulni, a lefûzõdõ-továbbhaladó ciklonok törnék össze a skandi AC szívét. Valahogy így: Link majd Link
Szerintem az biztos, hogy tartósan (2-3 nap+) nem tud komoly nyomáskülönbség fennállni a két térség között, lévén az uralkodó áramlás nyugati, erõs ciklon letolja az AC-t, erõs AC felemészti a ciklon erejét. Utóbbira mostanában nincsen már példa, talán a tegnap esti ECM és a tegnapelõtti GFS futások között akadt 1-1.

Thermometer: A mediterrán térség nem olyan, hogy a tenger fölé érkezõ hideg levegõ hatására mélyül ki a ciklon, majd a tõle ÉNy-É-ÉK-re lévõ anticiklonok nyomási mezõjének megfelelõen kanyarodik fel (a Ny-i uralkodó irány miatt) É-ÉK-K felé? Elõoldalán nyilván hoz meleget, hátoldalán meggyorsítja a hidegbeáramlást (talajszinten is). Szerintem önmagában nem befolyásolja a hidegbeáramlás helyzetét. Hiszen ha nem lenne Földközi-tenger, a hideg sokkal tovább "löttyenne", mígnem el nem fogy az ereje... Mint Észak-Amerika középsõ és nyugati részein.
Számunkra egy Ny-ra helyezõdött skandi AC és nyugatra leszakadó hideg lenne jó keveredési zónával (december 25 pl.: Link természetesen itt se skandi AC, se izlandi gigaciklon nem volt) - viszont a GFS most olyan helyzetet mutogat, melyben annyira keletre megy, hogy tulajdonképpen nem is érint minket. Ebbõl mediciklon már aligha lesz nevet A vége pedig az is lehetne, ahonnan elindultunk: Link Ez már-már a tavaszodás jele is lehet: Erõlködõ tél, stabilizálódó izlandi minimum. S valóban nem csapadékos, Anarkinak lett igaza.