Figyelem! A következõ hozzászólás szubjektív véleményt tartalmaz!

A skandináv anticiklon már jórészt biztos tényezõnek számít a következõ 10 napban: Link a két nagyobb hidegmag a Kelet-Európai síkságon, illetve Grönland térségében helyezkedik majd el. A tõlünk keletre lévõ hideg erõssége javarészt biztosnak látszik: Link , a Grönland térségében lévõ hidegmag várhatóan gyengülhet az elõttünk álló idõszakban: Link
Fontos megjegyezni, hogy a biztosnak kinézõ skandináv anticiklon mellett ismét a tõlünk északnyugatra lévõ ciklonaktivitás fogja meghatározni az idõjárásunkat, tehát Tél Tábornok úgy táncol, ahogy az izlandi minimum fütyül.
Az óceánon lévõ ciklonok erõssége fogja tehát 100%-ban meghatározni, hogy a kontinentális hideg mennyire hatol be a kontinensbe. Mint tudjuk: az északnyugati ciklonaktivitás erõsségének felmérése jelentheti az egyik legnagyobb problémát a modelleknek. Valamelyest a skandináv anticiklon kiterjedése is mérvadó lehet.

Ettõl függõen kb. 4 féle kimenetet lehet valószínûsíteni:

1. Adott (viszonylag erõs) izlandi ciklontevékenység és nagyra kiterjedõ skandináv anticiklon mellett a ciklonok a mediterrán térségbe érve mediterrán ciklonokat generálnak, azonban a két hidegmag közé beszorult anticiklon hazánktól messze, déli pályán tarja a ciklonokat. Ebben az esetben jönne a hideg, de javarészt szárazon, illetve az azori anticiklon nem tudna labdába rúgni. ( 40% )

2. Adott (viszonylag erõs) ciklonaktivitás mellett kevésbé masszív skandináv anticiklon várható, így a mediterrán térségbe érkezõ ciklonok már számunkra is megfelelõ pályán felkanyarodva (akár több hullámban is) komoly havazásokat okozhatnak. Ez egy elég hófúvásos verzió. Eleinte kifejezetten tartalmazhatna elõoldalakat is vegyesvágott csapadékkal. ( 25% )

3. Intenzív ciklonaktivitás mellett a skandináv anticiklon nem bírja az ostromot, így a keleti hidegbázis keletre tolódna, illetve beindulnának újra a zonális jellegû áramlások. ( 10% )

4. A ciklonaktivitás legyengül olyan mértékben, hogy az azori anticiklon felerõsödik, ami késõbb anticiklonális hidat képez a skandináv magasnyomással, így megnyílik az északkeleti légcsatorna és nyakunban találjuk a felhamozódott hideg nagyobb részét. Ebben az esetben a Fekete-tenger környékén egy masszív ciklon alakulhatna ki, aminek akár kisebb-nagyobb mértékben is hatása alá kerülhetünk. ( 25% )