Egyetértve Bakonyvár "víziójával" egy kis megvilágítás a ma 00 UTC-s ECMWF ensemble átlag mezõk segítségével:

A skandináv anticiklon legalább 1 hétig való fennállása már valóban eldöntöttnek néz ki, így szemünket a mediterrán térség ciklonális aktivitása felé fordíthatjuk...

Szerdára az atlanti ciklon peremén Franciaországtól délre már peremciklon kezd kialakulni a Földközi-tenger felett: Link

Csütörtök 00 UTC-re: Link a peremciklon már közelebb ér a Kárpát-medencéhez, elõoldalán délnyugat felõl a magasban enyhe levegõ siklik fel az itt lévõ megülepedett hidegre, ami többfelé okozhat már csapadékot. A halmazállapot még kérdéses, de 850 hPa-on délen 0, északon -4°C körülinek jelzi az ens. átlag., úgyhogy ha nem lesz túl vastag a pozitív réteg, akkor akár még a 0°C-os T850-û helyeken is lehet hó (havas esõ, ónos esõ...)
Amennyiben persze vastagabb lesz a pozitív hõm. réteg, akkor az esõ felé billen fõleg a déli területeken a halmazállapot.

Péntekre: Link már teljes egészében kialakult a mediterrán ciklon önálló nyomásközépponttal, Korzikához közel. Ekkorra kicsit már 850 hPa-on is csökken a hõmérséklet csütörtökhöz képest, és ha hozzávesszük a felszínközeli keleti, észekkeleti áramlást, amely megcsapolja a Kárpátokon túli nagyon hideg levegõt, akkor a csapadék halmazállapota egyre inkább szilárd lehet már a déli országrészben is.

A skandináv anticiklon stabilan a helyén marad, ezért a mediterrán ciklon nem tud a Kárpát-medence irányába elmozdulni, csak kelet felé. Szombatra középpontjával már Görögország felett valószínûsíti az 50 ens. tag átlaga: Link , míg a Kárpát-medence fölött az anticiklon déli peremén jellegzetes ciklnális görbület kezd kialakulni, ami a medencében összeáramlást és havazást eredményezhet.

A hideg levegõ fokozatosan, lassan, északkeletrõl illetve a Kárpátokat megkerülve északnyugatról szivárog be a Kárpát-medencébe, ami az összeáramlást és az ezáltal kiváltott csapadék tartósságát elõsegítheti. Vasárnap 00 UTC-re: Link a tényleges mediterrán ciklon már messze jár törökország felett, miközben az anticiklon peremén még mindig ciklonális görbület és egy kis alacsonynyomású középpont látható felettünk.

A vázolt kép nem sokat változna a következõ hét elsõ napjaiban sem, hétfõ: Link kedd: Link szerda: Link
A ciklonközéépntok messze délen, délkeleten vannak, miközben a Kárpátokat körülfolyó hideg levegõ keltette konvergencia sajtolhatja tovább kifelé a nedvességet a levegõbõl a medencében.

Összességében tehát a ma 00 UTC-s ECMWF ensemble átlag alapján (ami vélhetõleg az ens. tagok túlnyomó részének véleményével egyezik meg ezesetben), a hét második felétõl több napos, ismétlõdõ csapadék alakulhat ki az anticiklon déli peremén, ami a kezdeti esetleges vegyes halmazállapot után egyre inkább havazásnak tûnik az ország egészén.

Az intenzitás (kisebb korzeteket és idõszakokat kivéve) valószínûleg nem lesz túl erõs, de a tartósság okán többfelé akár jelentõs hóréteg is kilakulhat, amit a talajon érkezõ fagyos levegõ is erõsen támogat.

(Úgy látom nem mûködik még az új oldalon a linkek tükrözése, ezért elvesznek hamar a belinkelt ábrák. Így kénytelen voltam kimenteni a képeket és ezeket belinkelni...)