ECMWF szerint a jelenlegi félblocking a jövõ héten északi zonalitássá fajul, az áramlási vonalak Labradortól a Kola-félszigetig szelik át az óceánt ill. Észak-Európát. Azonban ahogy mostanában lenni szokott, a nyugati légmozgás nem tart sokáig: már 21.-én kezd az áramlás meridionálisra fordulni. Skandinávia fölött, ill. Izlandtól nyugatra ciklon mélyül ki, Izlandnál gyenge magasnyomás jelenik meg. A skandináv ciklon és az Izlandi AC közös áramlásában sarki hideglevegõ indul el a kontinens belseje felé. A hidegáramlástól nyugatra igen erõs anticiklon épül ki a Skandináv-félsziget és a Balti-tenger fölött. Ennek következtében a hidegáramlás keletre kényszerül, Oroszországon át halad a Fekete ill. a Kaszpi-tenger irányába. Végül az említett AC délkeletre helyezõdve Nyugat-Oroszország és Ukrajna fölé kerül.
Mi következik mindebbõl a számunkra? Az északi zonalitás ideje alatt fölöttünk anticiklon lesz, gyenge dny-i áramlással. A magas napállással párosult sok napsütés, ill. a magasban áramló meleglevegõ folytán a hét közepe felé koranyári idõ ígérkezik. A hétvége idõjárása a délkelet felé törõ sarki légtömegek miatt már sokkal bizonytalanabb. A modell nem elsõ alkalommal mutatja, hogy a hideg zöme a Kárpátokon kívül, a Keleteurópai-síkság felé tart. De az is látszik, hogy az AC déli peremének ék-i áramlása valamennyit szinte biztos behoz az országba. A kérdés: mennyit?
Itt két véglet lehetséges: a május elejihez hasonló száraz hidegbetörés talajmenti fagyokkal, ill. az észrevehetetlenül gyenge hidegadvekció. A látott képek alapján az elsõ lehetõséget elég valószínûtlennek gondolom. Azonban legalábbis a hét közepihez viszonyítva valamennyivel hûvösebb idõ néz ki a hétvégére. A lehûlés -már amennyiben jön- szárazon, vagy nagyon kevés esõvel érkezik.
Ezúttal megnéztem a GFS-t is, méghozzá annak 192 órán túli részét. Az ûrtávlat miatt a látott dolgok a helyükön kezelendõk, bár amit mutat, az a mostani felállás egyenes folytatásának tekinthetõ. Szinte végig anticiklonális híddal számol a modell, mely a Brit-szigetektõl az Urálig húzódik. Mi ennek az irdatlan magasnyomású övnek a déli peremén helyezkednénk el. 300 óra táján ez középen kettészakad, és az északatlanti hûvös légtömegek a nyugati AC fél elõoldalán utat találnak Közép-Európába. Ugyanakkor az is látszik, hogy Észak-Afrikának és a Közép-Keletnek Salo által hiányolt bemelegedése az idõszak legvégén erõteljesen beindul. Különösen a Kaszpi-tó térsége melegedik fel nagyon. Ezek az adatok az európai monszun beindulása elõtti állapotot mutatnak. Ha a fenti forgatókönyv fog érvényesülni, úgy a május második fele elég száraz lesz, de június elejére nedvesebbre fordul az idõ.