Meteorológiai esélylatolgatások
Az, hogy augusztus végén van a legalacsonyabb hõmérséklet az természetes, és ekkor már az alacsony légnyomás alatt is az van ilyen érték. Egyébként a hónap folyamán 24 napot volt 1015hPa fölött a légnyomás Grönland belseje felett, a maximuma 1035hPa körül volt, azt hiszem ez anticiklon uralomnak nevezhetõ. Így a jégkiterjedés a környezõ tengereken nem volt elhanyagolható. A belsõ jégmezõ emelte a légnyomást és segített az egyensúlyi állapot megtartásában így az anticiklon uralom nem csökkentette, hanem egyensúlyban tartotta környezõ vizek jégkiterjedését. Így nyári félévben nem csökkent az anticiklon uralom alatt sem, ezért írtam, hogy ciklontevékenység szedte szét a jeget, fõként a nyár második felében, kivétel, ahol anticiklon helyezkedett el, erõs hidegmagokkal körbefogva. De nézzük meg a déli féltekét mim is zajlott le, ugye ott tél van így a ciklonok nem segítenek a jégképzõdésben. És mi is történt? Antarktisz körül cirkuláló szelek, a ciklonok hatásra nem a tartották meg a belsõ világ keményen fagyos idõjárást. No vicces ilyet mondani -60 fok körül:-) de ez a helyzet, hisz nem volt kiemelkedõen alacsony hõmérséklet az ottani viszonyokhoz képest, és -80 fok sem volt. A ciklonok amik idén erõsek voltak szépen kiszippantották a a fagyos levegõt elárasztva hol Ausztráliát, vagy épp Dél-Amerikát, de még Wellingtonban is volt fagyhullám és havazás. A jégkiterjedés még mindig átlag felett van, de a tavalyi szinthez képest amikor anticiklon dominancia volt igencsak megcsappant.
Link
Ekkor több alkalommal -80 fok alá csökkent a hõmérséklet és helyi rekord is született -84,6 fokkal Concordia kutatóállomáson.
Én csak ezekre utaltam az írásomban:-)
Link
Ekkor több alkalommal -80 fok alá csökkent a hõmérséklet és helyi rekord is született -84,6 fokkal Concordia kutatóállomáson.
Én csak ezekre utaltam az írásomban:-)