ECMWF elõrejelzési térképein az látszik, hogy a jövõ héten Kelet-Északkelet-Európa fölött kialakuló AC elõoldalán mozgó hideg légtömegek minket nem érintenek, a Keleteurópai-síkságot árasztják el. Mindamellett az is észrevehetõ, hogy a makroszinoptikai helyzet elég stabil: a keleteurópai anticiklon az elõtte elhelyezkedõ hidegáramlással több napon keresztül fennáll. Sõt, a magas nyomás központja az idõszak végén ény-ra, a Skandináv-félsziget fölé helyezõdik. Ezzel elvileg megnyílik az út az északkeleti hideg elõtt Közép-Európa felé.
Mindezzel szöges ellentétben a GFS az említett AC gyengülését, kelet felé való távozását helyezi kilátásba. Ûrtávlatban a távozó anticiklon mögött kifejezett zonalitás fejlõdik ki elõször az Atlanti-óceán, majd Európa felett is.
Eltérõ forgatókönyvek -egymástól gyökeresen különbözõ kilátások november elsõ napjaira. Érdemes lesz kitüntetett figyelemmel kísérni az elkövetkezõ egy hét, tíz nap történéseit.
Személyes véleményem az, hogy a következõ hónap legelsõ napjaiig bezárólag még nem fordul téliesre az idõjárás. Nemrégiben játszódott le igen erõs hidegelárasztás, a következõnek "meg kell érnie", s ehhez nem elég az október végéig hátralevõ idõ.
Viszont az ez után következõ idõszak már nagyon bizonytalan ebbõl a szempontból. Könnyen el tudom képzelni, hogy november elsõ dekádjában újra erõs hidegelárasztást kapunk -inkább elképzelhetõnek tartom, mint a huzamos elõoldali-zonális szituáció visszatértét.