A fene se tudja, hogy mi lesz...
Persze lehet azt latolgatni, hogy jön a száraz vagy csapadékos idõjárás, hogy hideg vagy meleg lesz, de ettõl kicsit bonyolultabb a szitu. Kialakul tõlünk nyugatra egy teknõ, de az azori anticiklon ránknyomja? Lehet, hogy így lesz. Vagy maradunk folyamatosan elõoldalon? Ez is elõfordulhat.
Valószínû folytatás, hogy csapadékosabbá válik az idõjárásunk, de ha nem kerül elég közel a teknõ, akkor lehet se csapadék, se hideg nem lesz. Valljuk be, hogy ez a legvalószínûbb, ahogy a fáklyák változásait látjuk.

Nekem ezek a dolgok mérvadóak, amiket együtt figyelgetve elég sok következtetést le lehet vonni:

NAO: Link
AO: Link
Blocking index: Link Link Link

A grafikonok és térképek értelmezése:

Magas, majd zuhanó NAO index : Eleinte megerõsödõ zonális áramlatok, nagy nyomási gradiens az azori maximum és izlandi minimum között. Idõvel folyamatosan csökken a nyomáskülönbség a teknõsödésbõl következõen, viszont a negatív index csalóka, mert a gradiens csökkenését nem blokkoló anticiklon, hanem teknõ okozza, ami erõs hidegleszakadás helyett inkább masszív elõoldalt jelent térségünkben.

Magas, majd zuhanó AO index: A mérsékelt szélességeken csökkenõ, a sarkok környezetében fokozódó magasnyomás. Intenzvebb észak-dél irányú hõcserékre lehet következtetni, tehát több hidegleszakadás, teknõ kialakulásával lehet számolni az északi félgömbön. Ez Európában úgy mutatkozik meg, hogy kialakul egy masszív nyugat-európai teknõ.

Blocking index : A következõ 14 nap térképeit megvizsgálva gyönyörûen látható az idõszak elején megerõsödõ zonális áramlás, majd késõbb a teknõsödés, aztán az újabb anticiklonális térhódítás Észak-Európában.

Én nem tartom valószínûnek, hogy a nyugat-európai teknõ hozzánk közel helyezõdjön. Sokkal valószínûbbnek tartom, hogy érdemi csapadékával tõlünk nyugatra tartózkodjon és ragadjon be. (újabb komoly esõzések az olaszoknál, nálunk meg további szárazság). A térképek alapján a teknõbõl maradt hidegörvény ugyancsak tõlünk nyugatra ragadna be, így mi elõoldalon, a finnek, dánok, németek, angolok pedig hátoldalon élvezhetik az északkeletrõl érkezõ hideget. Valahol a kettõ ütközõzónájában pedig szép havazások lehetnek majd (természetesen tõlünk nyugatra), már ha elegendõ hideg lesz elérhetõ északkeleten, mert ott sincs valami sok.
Az ECMWF természetesen homlokegyenest mást mutat. Abban továbbra is erõs ciklonaktivitást mutatkozik 240 óránál, amíg a GFS-ben átmenetileg elfogynak a ciklonok Grönland környékén és felerõsödik az azori anticiklon. Persze a mostani futásban csak átmenetileg, aztán újra jönne a kvázi-zonalitás. Majd lesz valahogy...

Na, ha ebbe már megint személyeskedõen belekötnek bizonyos emberek, akkor tényleg értelmetlen ide valami normálisat írni a továbbiakban. Szerintem halál normálisan és szakmaian leírtam a véleményem.