2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#63309
Tetszetõs helyzet, nekem tetszik nevet
Link
A baj az, hogy nagy havakért (észak)nyugatabbra és nem magasabbra kell utazni, az pedig túl nagy távolság sajnos... Meglátjuk, szeretem az ilyen helyzeteket, fõleg ha lesz intenzív csapi mellett halmazállapotváltogatás. Akkor már megérte nevet
Visszatérve a tényekre, ezt nézegettem sokat: Link
Nem teljesen értem, ez mit akar, akkora a szórás: Az elsõ hullámnál valószínûsíthetõ Budapest felett az ideiglenes pozitív T850 (nyilván a legcsapadékosabb idõben), a második hullámnál 0 alatt megy az átlag, de valószínûleg az idõbeli bizonytalanság miatt (mindegyik modell egy kicsit máshova gondolja a maximumot), így az átlag "véletlenül" alacsonyabban fut, de! A modellek várakozásai szerint a bemelegedés akkor lesz nagyobb, úgyhogy ez csalóka.
#63308
Akár hogy nézem az ország északi harmadán, durván a Nyíregyháza - Nagykanizsa vonaltól északra zömében havazás, persze komoly +- kilométer lehetõségekkel. A mostani , térségemre szóló fáklyákat mentettem néhány napig, nagy a csapongás, néhány negatív tendencia után ismét pozitív irány:Link Érdekes, ÉNY-on is van bizonytalanság, néhány tag magasan elszáll napok óta:Link (Gyõr környékét stíroltam napok óta). Ami szembetûnõ, a a Mr. II. ciklon, most lejjebb kezdett szárnyalni több futás óta térségemben. Ördögi egy helyzet, nem tud valaki Fekete tenger környéki légnyomás fáklyát? Nagyrészt ez fogja eldönteni a ciklonok pályáját. Beszédes a spagetti, szemléletesen felvázolja a lehetõségek tárházát.
#63307
Nem is lehet, átnéztem több modellt háát aki rámond valami biztosat az nagyon tud valamit vagy Dávid Mihály!:-) Viccet félretéve.
Szerdára JMA: Link
ECM: Link
GFS: Link
GEM: Link
NOGAPS: Link

Szóval van itt minden, azt hiszem ezzel elmondtam mindet.
#63306
Sajnos a pengeél helyzetekben még egy egy ciklonpálya esetén még 50-100 km is nagyon sokat számít. Egy 100 km-es eltolódás szerdára, ami még mindig 72 óra és benne van a pakliban, vagy jövõ péntekre, akát 4-5 megyényi területen halmazállapot változást idézhet elõ. Én sem merek pontos vonalat mondani.
Tegnap-tegnapelõtt még a csütörtöki napra jeleztek elõre a modellek erõsebb elõoldalt, ez mára már át is billent:

Jó példa erre az ECMWF tegnap déli futása:
Link
gyakolrtailag 2-és 10 fok közötti tartoményban szór és a mai GFS
Link
Nagyobbrészt akár nappal is 0 fok alatt maradhat a hõmérséklet.
Ennyit a pengehelyzet illusztrációjáról.
#63304
Most csak egy rövidebb szösszenetet írok.
Továbbra is tartósnak ígérkezik a blokking helyzet. Minden bizonnyal azonban a blokkoló anticiklon helyzete egyre inkább a Skandináv-félszigetre, illetve a Norvég-tenger térségében lesz jellemzõ.
A hideg szállítószalag végén szinte folyamatos mediterrán ciklon képzõdésre lehet számítani. Gyakorlatilag ez kis területen belül is igen hagy halmazállapoti különbségeket jelenthet. Szerdán minden bizonnyal a magasban erõs melegedés várható elõoldallal, amely eleinte havazást majd egyre inkább ónos esõt és esõt okozhat majd, legkésõbb északon.
Link
Link

Jól látható, hogy az átkeverõ hatás egyáltalán nem lesz veszélyes azaz talajon még ekkor is nagyrészt kevéssel fagypont felett alakul a hõmérséklet, ez gyakorlatilag hasonló lesz a maihoz, azaz még nem várható erõs felmelegedés.
Link

Nagy valószínûséggel a Dunántúlon szerda estig jelentõs havazás várható.
Csütörtökön egy peremhullám következtében egy jelentéktelen visszahûlés várható a magasban is, egyelõre ebben is egyetértenek a modellek.
Azonban ennek mértéke az egyes modellek szerint eltérõ lehet:
Link
Link
Link
Link
Az ország megosztottsága megmarad. Nagyjából azt mondhatjuk, hogy jobb esetben az országon kívülre is húzódhat a 0 fokos 850-es izoterma, de valószínûbb, hogy továbbra is rajtunk marad.
Pénteken újabb mediterrán ciklon képzõdés várható.
Valószínûleg lényegesen nagyobb bemelegedéssel járhat, mint a szerdai ciklon. Reménykedjünk a kitaposott útban, de minden modell jelentõsebb melegedéssel számol, és bizony jelentõsebb olvadással, kivéve nyugaton:
Link
Link
Link

Még azért mindig van remény, hogy közvetlenül ne a nyugati végeken kanyarodjon fel, mivel ugye ez is mediterrán ciklon lesz.
Egy modell az ami ettõl relatíve más pályákat számol már szerdára lényegesen erõsebb melegedéssel számol:
Link
Ez a ciklon észak felé jelentõsen kimélyülhet és újabb adag hideg száraz de fagyos levegõvel áraszthat el:
Link
Természetesen ez a verzió teljesen más idõjárást okozhat, mint a mediterrán ciklon elõoldala. Tehát péntekre már van 2 teljesen ellentétes folyamattal számolható verziónk. Nyílik tehát az ollónk.
Jövõ hét végére újabb kisebb szórással ciklonközponti helyzet kialakulása a legvalószínûbb:
Link
Link
Vagy ha távolabb is következhet be valószínûleg mindenképp átkerülünk újra a hideg oldalra:
Link
Link

Ebben a helyzetben a nagyon komoly havazástól (GEM), a keleten esõs nyugaton havas verzión keresztül (ECM) a csendes borongós egyhangú idõig minden variáció benne van.
A jövõ hét utáni idõszakban most egy csendesebb nyugodtabb idõszak kezdõdhet, mérsékelt kisebb havazásokkal.
Link
Link
Nincs kizárva azonban a folyamat folytatódása, azaz újabb mediterrán ciklon újabb csapadékkal.

Bármilyen feszültségkeltés ellenére, amit olvasni lehet néhány embertõl összegezve továbbra is igazi téli idõre van kilátás. Igaz, nem lesz folyamatos havazás, nem lesz -20 fokban fél méteres hó, és nem lesz -25 fok. De mindenesetre a januárnak megfelelõ hõmérsékletekre számíthatunk, méghozzá csapadékkal. Pont !


Utolsó észlelés

2025-07-18 07:30:01

Ercsi

17.2 °C

31500

RH: 77 | P: 1012.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.