2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#63789
Hajaj ! Akkor Pápa megszívja 5 centi hóval is ! havazas zivatar beteg
#63788
Az idei télen elég sok havazás volt, de a hófúvás elmaradt, véleményem szerint eddig azért, mert mindenféle kitekert, nyakatekert, mutáns mediterrán ciklonokból, anticiklonnak nekipréselt frontokból, konvergenciákból estek a havak, ez lehet az eddigi sok esetbõl az elsõ hófúvásos Link Link Link
#63787
Egyetértek,épp most írtam a visszatekintõbe errõl.Nem a hó mennyisége a legfontosabb,hanem a szél és a hideg.Orkán esetén 10 centi is kritikus lehet !
#63786
Ahogy az elõttem szólók is írták, én is ilyesmire gondoltam.
Ne feledjük, hogy az ország jó részén 10-30 cm-es hótakaró van alapból, ha erre "csak" 10-15 cm esik, viharos széllel, esetleg egész napos faggyal társítva, az már elég is ahhoz, hogy egyes területeken kellemetlen állapotokat teremtsen. De mindezeket én az ECM tegnapi 12 UTC-s futtatása alapján írtam csak (mint egy lehetséges kimenetelt), ezt ki is hangsúlyoztam, és egyáltalán nem állt szándékomban hangzatos szavakkal katasztrófa-helyzetet emlegetni...
Annál is inkább, mert kritikus helyzetet említettem, ami szerintem nem egyenlõ a katasztrófa-helyzettel. De errõl majd a nyelvészek elvitatkozgatnak.
#63785
Én csak azt tudom, hogy ilyen ciklonoknál nálam ordas nagy hóviharok alakulnak ki néha, nem a legnagyobb havazások, legalábbis nálam nem, de tíz centi körül ide is pakol.(K-DK felõl érkezõ , a Bükk térségében torlódó havazás, erõs - viharos ÉK-i széllel. Legutóbb 2006 márciusi hófúvás, az utóbbi idõk legkomolyabb hófúvása). A Tiszántúl nagy havait, hóviharait okozza ez a felállás, természetesen ez nem ilyen helyzetnek néz ki , szerintem.
Snowhunter! Igen, komoly hónyelvek, hóátfúvások várják az utánpótlást, a hófúvásos mellékutak buckásak a letaposott hóátfúvásoktól, jól kiépített terep várja - ha összejön - a tél legkomolyabb havas helyzetét. nevet
#63782
Ez Délen és Keleten elhúzódó,kiadós havazást okozna!
#63780
Közben már 96 órán belülre kerülnek lassan az események:
Link
Link

GFS továbbra is délkeletrõl ránk kanyarodó ciklonnal számol:
Link
Link

Elég speciális és ritka helyzet.
Link

Most már egyre inkább meglepõdnék, ha elkerülne a ciklon vagy egyáltalán nem érintene a csapadékzónája !!

Lassan elõ lehet szedni, hogy ilyen esetbe milyen mennyiségek is voltak, azaz délkeleti visszapörgésekbõl. Nem mérvadó ugyan, de durva számokhoz elegendõ.
#63779
A hatalmas havazás alatt a következõket értem: az az esetleges 10-15 cm hó nem véletlenül hogy ezt írtam.
Ennek a következõ okai vannak.
1. Nagy valószínûséggel nem 1-2 régióra kiterjedõ lesz a havazás/csapadék mérete. Az elmult idõszakok havazásai nagyrészt 1-2-3 megyére terjedtek ki. Nos területi átlagban a helyi 20-25 cm-eket lényegesen jobban árnyalja hogy tõle 20-30-50 km-re sok helyen még 1 cm se esett. A jövõ hétvége második felében viszont lehet hogy helyi szinten megint nem lesz több 15 cm-tõl, de ha ez nem 1 megyében hanem a 19.-bõl 10-re jellemzõ lesz az már volumenében sokkal erõsebb havazás mint a térségi szintû 15 cm.
2. A második ok, az nem a modellek csapadékelõréiben keresendõek, hanem a makrofelállásban, ugyanis egy nagyon összetett folyamatos ciklonközpont közeli helyezt a modellektõl lényegesen nagyobb csapadékot hordoz magában. Tehát itt igazából a ciklon erõsségére, helyzetére, mozdulatlanságára értettem.
3. Harmadrészt lehet hogy "csak" 10-15 cm fog esni, azonban ez a mennyiség igen erõs gócokból tevõdhet össze. Több modellen az 5-10 mm/h-ás átlagmennyiség is megjelenik. Nem mindegy hogy mennyi idõ alatt esik le ez a mennyiség. Tehát a csapadék intenzitása is igen erõs lehet.
Ezért írtam hatalmas havazást.

Illetve ne feledjük, hogy ilyen helyzetért az elmult 2-3 évben a 10 ujját megnyalta volna néhány metnetes. Nálam is alig volt 1-2 napig 2-3 cm hó. Itteni viszonylatban ez a várható helyzet jelentõsnek ígérkezik. Szóval azért mert most néhány helyen esett 15-25 cm hó , nem nem kell lekicsinyelni egy 10-15 cm-t adó havazást. Ez igenis erõs és jelentõs havazásnak minõsül szerintem, ezért írtam hatalmas havazást.


Még egyet talán hozzá tennék: Mivel az ország egy részén átfagyott hótakaró van, ha erre negatív hõmérsékleten rájön egy kisebb havazás erõs széllel a már meglévõ sima hófelszínen sokkal hamarabb tud kialakulni hófúvás, mintha pl. egy frissen felszántott rögös területre esne rá. Bár ez helyi tényezõ, de teéjesen logikus következtetés.
#63778
Nem rólad meg Szibériáról van szó!Amúgy való igaz a csapadék mennyiséget ilyen helyzetben szinte lehetetlen be lõni,ez nõhet addig országosan,illetve csökkenhet is!Most jelenleg ez a 10-15mm csapadék néz ki átlagosan(kiemelem mooost)!Amúgy oltogatás stb,szándékomban sincs oltogatni bárkit is!
#63776
Valóban nem nagy dolog a 10-15 mm csapadék, még hóban sem, de ha ráesik az ország közepén levõ 30-35 cm hóra, az már elég sok...
#63775
Ki is írt katasztrófa-helyzetrõl? Sem Szibéria, sem én...
Az utóbbi idõben mást sem csinálsz, csak megmondod a tutit, meg oltogatod le az embereket... csak tudnám, mire jó ez.
#63774
Igy van most egyetértek veled,szépen le csitultak a dolgok,a jövõ heti mediterán ciklon valójában szép lesz,de azért 10-15mm csapadékot ha le dob nem kell ez miatt transzba esni katasztófa helyzetekrõl beszélni!Most teljes mértékben egyetértek!
#63772
A tegnapihoz hasonlóan, nagyon de nagyon durvák a modellfutások jövõ hét második felére vonatkoztatva.
A JMA továbbra is nagyon rövid ideig az ÉK-i csücsökbe jelzi a pozitív légréteget, egyébként tuti.

Annyi eltolódás pozitív irányba tapasztalható, hogy maga a ciklon egyre inkább dél-délkeletrõl húzódna ránk és egy nagyon erõs masszív keveredési zóna alakulhat ki a medence kellõs közepén. Így a melegszektor tõlünk keletebbi pályán várható, azonban nagyjából a Tisza vonaláig így is elõretörhet.
Gyakorlatilag ebben van nagy eltérés az elõrékben.
1. délnyugatról húzódik ránk a ciklon az összetett csapadékrendszerével. Délnyugaton kiadós havazás, keleten havasesõ, majd késõbb ott is havazás, de lényegesen enyhébb idõ (0:+2 fok nappal!!!), mint nyugaton.
2. délrõl délkeletrõl felkanyarodó ciklon. Elsõsorban délkeleten kiadós havazással, a havazás nyugat felé terjeszkedve immár országosan is igen hideg és havas idõt okoz, sajnos nyugaton kevesebb lehet a csapadék a várttól ebben az esetben. Kis pályamódosulással nyugat ki is maradjat a nagyobb havazás zónájából.


És mivel a ciklon képtelen az Anticiklon miatt tovább erõsödve és átalakulva mérsékelt övi ciklonná északkelet felé vonulni, újabb és újabb mini örvényeket generálva akát többlépcsõs csapadékrendszerrével átvonulhat rajtunk több csapadékzóna is.

Lássuk térképek szerint, gondolom a legtöbbeket a halmazállaot és a csapadékmezõ területi érintettsége érdekel.

A JMA tartósan az északkeleti csücsökbe számok átmeneti megelnyelvvel ott átmeneti havasesõvel, egyébként az ország nagy részére havazással.

Az ECM keleten kiterjedt esõvel akár +3+4 fokos hõmérsékletekkel
nyugaton erõs havazásokkal hófúvással.
Link
késõbb országos havazással (peremhullám miatt gyorsan távozó melegszektor miatt):
Link
Link

NGP délkeletrõl visszapörgõ ciklon:
Link
Link
Link
hatalmas havazással, északkeleten átmeneti vegyes csapadékkal:
Link

GME ugyancsak délkeletrõl ránkhúzódó peremhullám:
Link
és hatalmas havazás:
Link
Nincs kizárva újabb és újabb peremhullám:
Link

GEM:
Link
délrõl ránk hózódó ciklon újabb helentõs havazás
ÉK átmeneti havasesõ:
Link
A JMA térképei is erre hasonlítanak leginkább nevet

És amit újabban nézek az ETA:
egyértelmûen ez is dél, délkelet felõl begyûrûzõ ciklonnal számol:
Link
a peremhullám keletebbi pályálya miatt keleten kidós havazással:
Link
ebben a verzióban nyugat szinte teljesen kimaradhat:
Link

GFS:
Délrõl felkanyarodó ciklon pálya:
Link
ÉK-en átmeneti esõvel:
Link
egyébként kiadós havazás

Látható tehát, hogy összességében nincs nagy változás a modellek között, ezen belül azonban a pályavonat tényleges mozgása nagymértékben meghatározza a halmazállapotot elsõsorban a Tiszától keletre (átmeneti havaesõtõl a tartós esõn át a Tiszta havazásig minden verzió lehet. A Tiszától nyugatra jelentõsen csökken a vegyes csapadék esélyének a kialakulása.

Az elérhetõ fáklyák alapján az északkeleti melegszektor esélye:
Budapest szinte alig van esély vegyes csapadékra:
Link
A 20. hosszúsági kör mentén (észak alföld):
Link
Talán még itt is megúszható.
ÉK-i csöcsök (Csenger környéke):
Link
Bizony jónéhány fáklyatag eléri a 0 fokot, azonban így is csupán 50% körülre tehetõ a biztos melegszektor.

Egyelõre ennyit lehet kihozni a latolgatásokból.
Szummázva az ország közepe vagy eséllyel jól járhat, ezzel szembern nem ideális pálya esetén keleten esõ is lehet, nyugat viszont akár ki is maradhat a jelentõsebb havazásból !!!

Utolsó észlelés

2025-07-18 07:30:01

Ercsi

17.2 °C

31500

RH: 77 | P: 1012.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.