2025. július 10., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#64800
Az idõjárási folyamatok persze roppant bonyolultak,azokat szimplifikálni ostoba dolog lenne.Egy azonban biztos:a jelenségeknek elõzményük van.Se rendkívüli hideg,se rendkívüli meleg nem jön "csak úgy".Valamiféle elõjelei ezeknek szinte mindig vannak.Aztán az is biztos,hogy az idõjárásban korszakok,"érák" vannak.Ez néha egész határozottan kijön,máskor elmosódottabb.A téli félévben elõfordul,hogy masszív skandináv anticiklon peremén hetekig érkezik a hideglevegõ hozzánk ék-rõl.Máskor nyoma sincs az ilyesminek,hanem legalább ilyen makacs ny-i áramlás futószalagszerûen hozza az atlanti frontokat.Az egyik évben egymásután keletkeznek és húzódnak fölénk a mediciklonok,más idõszakban egyet se látunk.Ha az éra jellegét kifigyeltük,aránylag könnyû megtippelni,merre fordul egy bizonyos folyamat.De minden érát elõbb-utóbb felvált egy másik,és a korszakhatár eljövetelét megsejteni,na az derék teljesítmény!Vannak bizonyos jelei,hogy az idei tél ,legalábbis,nem lesz nagyon enyhe.Azt elismerem,keresem az ilyen jeleket,mert "hidegkedvelõ" vagyok.De a Tagadás Szelleme mindig ott áll az ember oldalán és azt súgja:ebbõl nagy pofáraesés lesz!Ezért nem akarom,és nem is merem véresen komolyan venni a saját hosszútávú találgatásaimat.Jobb,ha játéknak fogjuk fel az ilyesmit,és sztoikus nyugalommal várjuk a bekövetkezendõket.
#64799
Hogy milyen események elõlegeznek meg bizonyos folyamatokat az idõjárásban, abba nagyon nehéz lenne belemenni. Persze utólag visszagondolva egy-egy tartósabban fennálló helyzetbe könnyû belebeszélni, hogy ilyen és olyan elõjelek voltak arra, hogy ilyen enyhe vagy komoly telünk legyen, de utólag mindent könnyebb kicsit felfedezni.
Bár a blocking helyzetek túlsúlya tûnik valószínûnek a következõ idõszakra is, ám nem lehet tudni, hogy mikor szakad vége, ahogy azt se lehetett tudni, hogy amikor elkezdõdött, akkor meddig fog majd tartani. Merész dolog lenne kijelenteni, hogy brutálisan hideg/enyhe telünk lesz, ahogy mondod... lesz, ahogy lesz!
Össze vissza beszél mindenki, már a klímakutatók se tudják pontosan mi várható. Globális felmelegedés? Hisztériakeltés? Mini-jégkorszak? Erõsödõ napfolt tevékenység? Egyre hidegebb telek? Elsivatagosodó földrészek? Folyamatos árvizek? Egyre szélsõségesebb az idõjárás?

A jóég tudja...

Én azt tudom, hogy nem kell az ördögöt a falra festeni. Bár egy-egy elõjelbõl (jégborítottság, óceán vízhõmérséklete stb-stb.) le lehet vonni következtetéseket, de láttunk már viszonylag alacsony sarki jégborítottság mellett is egészen jól sikerült telet. Miért ne fordulhatna elõ, hogy a hideg tél szempontjából bíztató elõjelek lesznek október-novemberben és mégis rossz lesz a tél? Szóval furcsa és érdekes dolgok ezek. Minden megtörténhet.
#64798
Ahogy most Grönland déli felén érezhetõ is,a trópusi területek felõl északra kanyarodó hurrikánok,felpumpálják a trópusi meleget az északi sarkkör közelébe és ez az ott halmozódó hideggel ha összefut,akkorcsak idõ kérdése és nagyon erõsen be fogja indítani a zonalitást. Hossza az erõs blocking hajlam miatt jó kérdés,de átlagon felüli októberre számítok...
#64797
Igazán nem akarom elvenni a kedvedet a zonális,enyhe téltõl -én sem szeretném,ha valaki elõre romba döntené a reményeimet.Különben is olyan idõ lesz majd a télen,amilyen lesz.Csak arra hívom fel a figyelmet,hogy 2006 nyara és kora õsze más jellegû volt,mint a mostani -mondhatnám,egész más tészta.Akkor június végétõl kb.negyven napos,kínzó hõhullám volt,pár napos mérsékelten meleg intermezzóval,egészen augusztus 1-ig.Akkor gyökeres fordulat állt be,augusztus elsõ fele õsziesen hûvös,esõs lett.Majd újabb 180 fokos fordulat,15-tõl majdnem egy hétig erõs elõoldal,nálunk tomboló,fõnszerû déli szél,30 fok.Aztán hidegfront,és az aug.20-i tragikus vihar.Az a front nem hozta meg az õszt,szeptemberben újra nyári meleg volt és nagy szárazság,tartós AC és szûnni nem akaró dk-i áramlás mellett.Én így emlékszem a 2006.évre,és úgy érzem,ezek a kilengések már megelõlegezték a rendellenes téli idõjárást - a viharciklonok sokaságát és azt,hogy nálunk ez lett minden idõk legenyhébb tele.
#64796
Én nem látom ilyen szomorúan a helyzetet. Véleményem szerint a következõ idõszakban (3-4 nap után) elsõsorban az azori anticiklon hatása alá kerülhetünk, bár a következõ pár napon (1-3 nap) még a skandináv anticiklon peremén lefûzõdõ hidegcsepp alakíthatja majd idõjárásunkat Link , majd egyre hangsúlyosabbá válik a tõlünk nyugatra kialakuló masszívabb magassági teknõ: Link , ami újra és újra regenerálódni látszik tõlünk nyugatra, így megújuló elõoldalakra számítok mérsékelt (ilyenkor normális mértékû) felmelegedésekkel, illetve rövid ideig tényleg jöhet egy-két hûvösebb fuvallat északkelet felõl is, de nem valószínûsítem ennek tartós fennállását.

Ezek más jellegû hideg öblítések lesznek, mint amit a következõ 1-3 napban el fogunk szenvedni, véleményem szerint teljesen más hatásai lesznek talajszinten. Kedd környékén a felettünk elhelyezkedõ hidegcseppnek köszönhetõen újra lehetõség nyílik arra, hogy elég csípõsen hideg éjszakánk legyen. Már most látom, hogy erre is lesz tippverseny.

A jelenlegi átlagon aluli idõszak után én lehetõséget látok arra, hogy az ilyenkor szokásos hõmérsékletekre álljon be idõjárásunk. Ugyan benne van komolyabb csapadék lehetõsége, illetve elõfordulhat majd egy-két helyen heves zivatar is, de nem látom olyan tragikusnak a helyzetet.

Az, hogy a Kelet-Európai síkság északkeleti részein megjelent a -10 fokos izoterma, abból semmilyen következtetést nem vonnék le, nem ritka dolog arrafelé. Még 2006. szeptemberén sem volt fura: Link Link igazából kísértetiesen hasonló makroszinoptikus berendezkedést mutatnak, mint ami a következõ idõszakban várható: például ugyanolyan jelleggel nyúlik be a teknõ nyugatról, mint most... és ugyanúgy újra és újra alakulnak ki, mint ahogy most lesz várható. A K-E síkságon lévõ -10 fokos izotermának ugyanaz lesz a sorsa most is, mint 2006-ban volt, mégpedig szépen lassan kimegy a térkép jobb felsõ sarkából idõvel.

A végképp üveggömb kategória is érdekes: Link erõs beinduló ciklongyárral számol intenzív azori anticiklon mellett. Szerintem ez is jelzi az északkeleties irányítás megszünését.

Bár a blocking hajlam végét egyáltalán nem látni a modelleken, de abból a -10 fokos izotermából én nem vonnék le semmilyen következtetést.

Másik kérdés. Gondoltátok volna 2006. novemberének elején, hogy ennyire tragikus téli szezon következik majd? Link szerintem nem.

Na mind1. A lényeg, hogy szerintem visszatérhetünk az átlagos idõjáráshoz, minden a megszokott és ilyenkor várható ütemben zajlik majd. Lesznek kellemesen meleg elõoldali helyzetek, néha-néha kiadósabb csapadék (szerintem extrém csapadék nem lesz a következõ 10 napban), illetve egy-egy front után átmenetileg hidegebb is lehet majd. Õsz.
#64795
Én viszont továbbra is szomorúan látom a sorsunkat. Nem hogy normális melegedés nem történt, hanem már 5. napja nem mértem 20 fok feletti hõmérsékletet. No de ez nem a fórum témája.

Az viszont igen, hogy hosszú napokon keresztül egy igen masszív Skandináv anticiklon irányítja a kontinens idõjárását. Nincs változás, a peremén továbbra is hûvös, igaz idõnként enyhébb, de nagy nedvességtartalmú levegõ érkezik hazánk fölé. Sajnos a kiadó esõ lehetõség továbbra is fennáll bármikor ebben az idõjárási elrendezõdésben. Záporokra, heves zivatarokra is van ugyan esély, de a légkör már nem annyira "rugalmas" mint volt, egy klasszikus elõoldal sokat segíteni neki.
Az anticiklon peremén egyre hidegebb levegõ érkezik a Kelet-európai-síkságra az elkövetkezõ napokban.
Most: Link

Kb egy hét múlva: Link
Bizony a -10 fokos izoterma is megjelenik a képen. Nem az elsõ futásnál látom ezt. Továbbra is tartom azt, hogy ha ez a helyzet a téli idõszakban is fennáll akkor bizony lapátolhatunk és nem is keveset. Remélhetõleg változik, hisz sok idõ van még.

Link
Ugyan a magasban lesz melegedés de sok felhõ és csapadék társul hozzá így a talaj közelbe keveset fogunk érezni belõle, fõként ha tartósan borult idõszakot napközben fogunk ki.
Ennyit errõl, hajrá nyár:-)
#64772
Szomorúan írom ezt a hozzászólást, de kezd körvonalazódni a régi jó "barátunk"! Miszerint az anticiklon peremén újabb és újabb nedves léghullámok indulnak el és generálnak ki ciklonokat, hidegcseppeket, kinek ami tetszik, frontokat! Ugye ismerõs ez a helyzet mindenkinek? Figyelemmel követem az eseményeket és bizony skandi anticiklon néz ki leginkább, ezzel elõsegítve az északnyugati irányítást hideg és nedves levegõvel megspékelve. Sajnos ez szép õszi idõt nem jelent, inkább változékony, záporokra hajló, idõnként szeles idõjárást jelenthet.
Már nem merek tovább tekinteni, de ez ha télen is így marad akkor megint lapátolhatunk egy adagot! Egyelõre kísértetiesen hasonló az idei elrendezõdés a tavalyihoz! Remélhetõleg változik, és egy gyönyörû enyhe zonális tél alakul ki ezután a borzalmas csapadékos idõszak után! Sajnos a mostani helyzet és a lehûlési fázis nem erre utal, de szerencsére messze van még, hogy bármit is lehessen mondani a télrõl. Mindenesetre az elkövetkezõ 1-2 hét változékony napokat hozhat, igaz az anticiklon elhelyezkedése lesz a kulcsa mindennek.

Utolsó észlelés

2025-07-10 21:23:30

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

16.2 °C

31502

RH: 73 | P: 1016.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.