2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65283
Így van. Ha tõlünk nyugatra zúdul dél felé, teljesen más a végkimenetel és a mi idõjárásunkra gyakorolt hatása, mint ha ránk, vagy tõlünk keletre szakadna le. Amennyiben az elsõ variáció következik be, a nyugati áramlás révén késõbb valamennyi eljut hozzánk is belõle, leggyakrabban egy -a hideg levegõ által generált- mediterrán ciklon hátoldalán. Optimális esetben ránk zúdul, míg elõfordul hogy tõlünk keletre, (ez talán a leggyakoribb) ilyenkor legfeljebb lassan, keleti áramlással jut el hozzánk belõle valamennyi a késõbbiek folyamán (amennyiben a meridionális áramlás tartósnak bizonyul).
#65282
Ez egy nagy igazság, csak nem mind1, hogy hol jut le.
#65281
Igy van. A poláris, permanens hideg légtömeg, ha felgyülemlik, elõbb-utóbb ciklonális örvényléssel lejut alacsonyabb szélességekre - erre már Petterssen norvég meteorológus rámutatott a múlt század ötvenes éveiben (és az ELTE meteorológus szakán is tanitják).
#65280
Mi az, hogy!1978/79-ben zonális anticiklon volt egész novemberben és gyakori köd -nagy tél.1986/87-ben szintúgy.I995/96-ban a november ugyan már télies idõt hozott, viszont akkor október volt anticiklonos.
Ha erõs a sarki hidegbázis, akkor az é-d-i hõdifferencia miatt felgyorsulnak a zonális áramlások: egy északon elhelyezkedõ keleti áramlásos, és attól délre egy nyugati áramlásos zóna légmozgásai mennek szembe egymással.Ezek határvonalán örvénylések keletkeznek: a mérsékelt övi ciklonok.A ciklonok hátoldala aztán a mérsékelt szélességekre zúdítja a sarki levegõt.Ez a mechanizmus hozza létre az un.Namias-periódusokat: növekvõ é-d-i hõkülönbség, gyorsuló zonális áramlás - meridionálisra váltó áramlás, csökkenõ hõkülönbség.
Nos,minél nagyobb tömegû sarki levegõ mozog a szubarktikus zónában nyugat felé, tehetetlensége miatt nyilván annál nehezebb kitéríteni eredeti irányából, és dél felé való elmozdulásra késztetni.A Namias-féle meridionális,hõkicserélõ fázis késlekedik.A biciklit, például, könnyû irányváltoztatásra késztetni -egy kamiont már nehezebb, a Titanic-ot még sokkal nehezebb volt.
Kicsit olyan ez, mint az erõs nyári zivatarok: azok is nehezen adják ki magukból a záporesõt,sokáig lebegtetik intenzív felszálló légáramlataikkal a vízcseppeket,jégszemeket -sõt,még emelik is azokat.De aztán, ha átbillen az egyensúly, és mindez elindul lefelé, hát akkor...
Vannak öngerjesztõ,kumulatív folyamatok,melyeknél az akkumuláció egy ideig az emisszió, a kibocsájtás ellen dolgozik.A sarki hidegmagok felépülése is éppen ilyen.Az erõs hidegbázis szinte "visszaszívja magába" a hidegleszakadásokat, melyek gyérebb hidegtartalék esetén elindultak volna a mérsékelt szélességek felé.Aztán egyszercsak óriási hidegleszakadással lep meg minket.
#65276
Kíváncsian várom,hoz-e a november zonális anticiklonokat,nálunk huzamosan csendes,párás,ködös idõszakot.Az ilyen idõszakok szülõi a téli zimankónak,hónak,fagynak.Télen nagyon gyakran hideggel "jövünk ki" a tartós magasnyomású,ködös idõjárásból.(Ha nem,az már önmagában anomáliás,és a 2006/2007 féle telek jellemzõje.)Most egy kicsit "túlmozgásos" a légkör,de a következõ hónapban ez talán megváltozik -bár õszintén szólva most nem sok esélyt látok rá.Nem mondom,elõfordult már,hogy változékony,szeszélyes október-november után jó tél lett.De ez messze a ritkább eset.

Utolsó észlelés

2025-07-18 05:09:00

Rákóczifalva

12.4 °C

na00

RH: 87 | P: 1012.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.