2025. július 12., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65336
Én egész évben reménykedve figyeltem egy igazi brit AC eljövetelét - és volt is, de sosem tartott 3-4 napnál tovább, akkor is általában full stratust hozott szomoru ugye. Egész évre a félzonális-félblocking izé volt a jellemzõ, vagyis inkább kint maradt az AC az óceán felett többnyire. De gyakorlatilag egy olyan helyzet se volt, ami beállt volna akár 2-3 hétre! Mindig változás volt.
Ennek látszik a folytatása.
A másik, hogy a GFS tendenciát nézve a hétvégi hidegleszakadást egyértelmûen erõsíti, a NOGAPS lentebbi linkje horrorjánál még nem tart, de én még ezt sem tartom lehetetlennek. Szóval lehet megint egy kis havas esemény is, akár az otthoni hegyekben, ha így folytatja - persze most még minimális eséllyel mondva.

Annyira hektikus szerintem most a makrohelyzet, hogy még a 7-8 napon túli tippelés is borzasztó kérdõjeles. Bár szibéria elég khmm... sarkosan fogalmaz, de valahol igaza van abban, hogy 180-200 óra felett, különösen MOST tippelni nem jelent semmit.

Salek: az én linkemen meg 144 órára Európára látszik ennek lehetõsége. Akkor mi van?
Elárom: semmi. Nem kellene elõre eldönteni dolgokat. 384 órás linkeket meg még viccbõl sem érdemes mutogatni, nemhogy komolyan venni.

De van másik modell is aki Európára dönti a hideget, és bõven 7 napon belül: Link
#65334
Egyelore nekem is a zonalitas - meridionalitas jelleg valtakozasa jon le az elkovetkezo 10-14 naprol, ami ha maradna (miert is ne?), akkor jo valtozatos (nem tul hideg, de nem unalmasnevet) telet okozhatna egy rakas dolog fuggvenyeben, pl. a meridoinalis idoszakokban hol alakul ki eppen tekno/gerinc, vagy zonalis idoszakokban mennyire lenne a Karpat-medence felett vagy attol delre az anticiklon stb.

DE midnez csak akkor, ha maradna az elozo idoszakban megszokott felallas.

Viszont 10-14 napon tulra nem igen szoktam mereszkedni, igy nem konyvelek el semmit sem arrol, jojjon aminek jonnie kell nevet
#65332
Még ehhez, csak már nem tudtam írni...
Nekem abból, hogy egy ilyen erõs zonalitásból, mint ami ezen a héten várható: Link
Már megint ilyen gyorsan ismét (fél)blocking jön, jöhet létre: Link pont hogy inkább az látszik, hogy egyelõre marad az erõsen ingadozó tendencia, zonalités és blocking vagy félblocking között, ami egyébként az egész évre jellemzõ volt, itt a szigeteken egyértelmûen mefigyelhetõ volt ez. Hogy ez tél szempontjából mit jelent, az nem megjósolható, viszont azt a forgatókönyvet, mi szerint akár a zonalitás vagy a meridionalitás tartóssá válna, fogalmam sincs honnan veszik többen. Csak azért mert pár éve ez volt a jellemzõ? A világon semmit nem jelent, szerintem.

A modellek közt eleve teljes a káosz, már 1 hétre elõre is. Hogy értelmeznétek pl. ezt? Link most akkor mégse amerikai hidegleszakadás, hanem ide?

Joejack kacsint
#65330
Ez már látszik is:Link
Link

Igaz 384h-nál kialakulna egy nagyon kemény hidegmag ott ahol tavaly is volt.Pár hetes késéssel.Már ha megvalósul...
#65329
Hát nem tudom, szerintem a csigagyárral (sajnos) már most sincs semmiféle gond, SÕT.
Elég, ha kinézek az ablakon: szakad és iszonyat szél fúj. A múlt héten ugyanez volt, pénteken 980 alá ment itt a légnyomás.
Most meg ezek jönnek-mennek itt: Link - számomra ez nem is akármilyen bitang zonalitás, és már nem is ma kezdõdött, hanem vagy 2 hete. Az lehet, hogy oda le csak az elejébõl jutott.

Szóval eleve az alap kiindulópontod kérdéses, a januárig (??) való tippelést pedig nem tisztem minõsíteni... kacsint

salek: neked is csak azt tudom mondani, amit szibéria fûzött a 384 órás linkekhez....

Szerk: még egy kérdés. Nagyjából 2 éve nem tud 2-3 hétnél tartósabb klasszikus zonalitás kialakulni. Ti az alábbiak szerint mire alapozzátok, hogy majd most fog egy több hónapos létrejönni?
#65325
Egy dolog biztos: hosszútávon nem látszik télies helyzet, 6-7 nap múlva visszatér a blocking, a zonalitás pedig vége (átmenetileg). Az utóbbi idõszakban elég lagymatag hidegleszakadások voltak, hiába volt az elsõ hó a hegyekben és hiába volt negatív anomália, nekem semmi emlékezeteset nem nyújtott az október... és ahogy elnézem a november elsõ fele sem fog.
Egy dolgot biztosra mondhatok, hogy a hidegmag kiterjedése meg sem közelíti a tavalyit..., sõt brutálisan gyenge a tavalyihoz képest: Link Link , szerintem a két kép önmagáért beszél.
Látom jól elvagytok a jegesedéssel, miközben tudjuk, hogy alig-alig szól bele a téli idõjárásba. Hogy merre szakad le a hideg? Amerikára? Európára?
Lényegében mind1. A modellek nagyjából egyet értenek abban, hogy valahova leszakad. Ebbõl pedig az következik, hogy messzebb van még a sarki hideg regenerációs idõszaka, és könnyen lehet, hogy a decembert beáldozhatjuk a zonalitásnak, illetve a nyugat-európai teknõknek.
Napfolt minimum, blocking hajlam, jegesedés, szibériai hûtõszekrény ide vagy oda, de én nem látom túl rózsásnak a dolgokat egyelõre.

Ja, majd elfelejtettem. Ha a két linkelt térképet nézem, akkor egyértelmû, hogy jelentõs lemaradásban vagyunk a tavalyi évhez képest. Ha meg is kezdõdik a hidegmag növekedése, akkor könnyedén késõbb (november harmadik fele, december eleje táján) indulhat be az igazán komoly nyugatias légkörzés.

Utolsó észlelés

2025-07-12 13:56:24

Kõszeg

24.3 °C

22507

RH: 50 | P: 1013.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142764

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.