2025. július 08., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66354
Hogy mikor állt a feje tetejére minden? Van egy bizonyos makrocirkulációs jelenség, melyet az utóbbi bõ egy év legfeltûnõbb jellegzetességének tartok: az, hogy az izlandi minimum peremciklonjai képtelenek kelet felé, azaz Észak-Európa irányába terjeszkedni, holott leggyakoribb, mondhatni "normális" pályájuk éppen ez. Ehelyett délies irányba mozognak, és mediciklon lesz belõlük. Megjegyzem, láttam már ilyet 2002 novemberében, de akkor rövid ideig tartott -talán ha három hétig. Ez a mostani cirkulációs séma nagyon tartós, s ez merõben szokatlan. Szóval, én ennek a kezdetéhez kötöm a "fejreállást". Ha jól emlékszem, valamikor 2009 november közepén kezdõdött.
#66352
Én se úgy értettem, hogy ne illene maximálisan a témába, csak a NAO meg AO és egész makrofejreállás témája már a Globális jelenségek fórumban is elférne nevet
#66351
Azért nem hiszem, mert most a tavalyi téli szezon ismétlõdik meg, csak valamelyest durvább kiadásban. Persze az idõjárásban semmit nem lehet kizárni.
A zonalitásos tél csapadékelosztása pedig elérhetõ: Link

Negatív NAO-ba nem fér be a csapadékszegénység, legalábbis szerintem. A hullámzó NAO sem arról híres, hogy csapadékszegény.
#66350
Nem lehet, hogy ez a fajta felállás jó alapja egy stabil AC-s idõjárásnak aszályos hónapokkal Közép-Európára? Muszáj a teknõ és a medik sorozata ehhez? Elvégre a zonális irányítás sem... csapadékmentes. Valahol tévedek?
Donnie, szerintem meg ez a leginkább témába vágó fejtegetés nevet
#66349
2007 telén meg talán pont fordítva volt ennyire durva a dolog,ha jól emlékszem akkor is volt ilyenrõl szó hogy mikor lesz megint komolyabb meridionalitás.
#66348
Teljesen egyetértek mindkét kommenteddel. Az utolsó kérdésedre a választ természetesen nem tudom, szerintem már az is alap kérdés, hogy egyáltalán MIKOR jön el az a tényezõ, és vajon egyáltalán, pont ugyanolyanba (már ha persze elõbb definiáljuk az "ugyanolyan, mint régen" fogalmát nevet, billennének vissza a dolgok.
Nem tudom, mikor lesz az, de szerintem legelõször is a Golfnak kellene nyugat-Grönland helyett ide visszacsalinkáznia, mert anélkül nem nagyon lesz pozitív NAO, és fõleg AO. Lehet, hogy ez már más topikba illene... nevet
#66346
A következõ 1-1,5 hét enyhe idõjárása lassan borítékolható lesz, viszont utána stabil csökkenésben újra a NAO: Link , az AO meg nagyon durva: Link
Az a "zonalitás", ami lesz minden bizonnyal legkésõbb 2 hét múlva lezárulhat és blokkolódhat újra az áramlás.
Tartós zonalitáshoz ettõl jóval magasabb AO is kellene.
Egy kis szemlétetõ példa a 2007. januári pozitív AO-ból: Link
Ellenpélda az idei szezonból: Link (az elõrejelzések alapján hasonló nyomási kép várható a legtöbb helyen)
Ez olyan brutális különbség, hogy ilyen rövid idõn belül nem fordulhat visszájára a dolog. A sarkkörön belüli sok anticiklon teljesen szétszabdalva tartja a hidegmagokat, amik eleve kizárják a megfelelõ területek felett képzõdõ ismétlõdõ ciklonok kialakulását, amik tartós zonalitást okozhatnának.
Szóval a várható "zonatlitás"(ami tulajdonképpen nem is az) max. 2 hétig tarthat, aztán visszatérhetünk a régi kerékvágásba.

Utolsó észlelés

2025-07-08 11:39:54

Csesznek

16.4 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142429

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.