2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66382
Alföld kifejezetten a 18-20-a környéki/utáni helyzetre utalt, melyre valóban vannak jelzések mind GFS terén, mind (mint látom) ECM terén is. De ehhez õ pl. már fixnek vette a 15-20 közötti intervallum télies felállását (vagyis legalábbis blocking helyzetet), ami pedig még eléggé képlékeny, ennek fényében eléggé kockázatos az ezt követõ váltást pedzegetni. Ettõl függetlenül a GFS futásain én is megfigyeltem, hogy a ciklonaktivitás nem "áll be", hanem folyamatosan nyomja a NY-K -i ciklonokat, csak szegények nem tudnak szörnyeteggé fejlõdni, valamint túlságosan északra kerülnek, aztán addig forgatják ott a hideg levegõt, amíg el nem csitulnak ezek az örvények. Egy példa erre a MASZFEJ-gyanús 06-os operatív: Link
Egy a lényeg, egyelõre a két-ciklonos zonalitás vége sem látszik tisztán, nem hogy az azt követõ visszaváltás (ennek ellenére nem zárható ki, sõt lehet, hogy a várt blokkolás létre sem jön).
#66380
Az észak-amerikai fáklyáid mellé ezt is illeszd:
Chicago: Link
Toronto: Link

Ezen nem látni vaskos dolgokat, egy átmeneti anticiklonális hullámot.

A londoni nyomásfáklya összesítõjén kivenni érdemi történést január végére sarlatánság: Link

Emlékszem, december elején is januárig nem vártál telet.
Most is ez jöhet be, várj még néhány napot, utána térjünk vissza a január második felére.
#66377
Messze, bár a tendencia, ami a Snowhunter által belinkelt T850hPa-os fáklyákon is megfigyelhetõ, nem éppen azt sugallja, hogy a hó II. felétõl makrováltás körvonalazódna.. Egyre jobban "simul ki", illetve hosszabbodik rajta a zonalitásra hajazó idõszak, a szokásos hullámzással. Szintén a hó II. dekádjában, úgy 17-e körülre datálható É-Amerikában egy újabb erõteljes hideg-betörés,ami még inkább felpörgetheti az amúgy sem inaktív Atlanti-csigagyár motorját..
Toronto:
Link
Chicago: Link
Láss csodát, néhány napos késéssel el is kezdenek szépen szórni lefele az Atlanti-térség nyomásfáklyái:
Link
Link
Britannia: Link
Milyen meglepõ, hogy térségünkben pedig pont ekkortól kezd el felfele szórni a T850hPa fáklya..
Én ezek alapján egyáltalán nem tekintek pozitívan január II. felére, már ami az idõ téliességét illeti. Véleményem szerint könnyen elõfordulhat, hogy január teljes egésze megy a levesbe, tekintve az elõbb említett negatív elõjeleket, továbbá azt, hogy igen hosszú meridionális-dominanciát váltott le most a NY-i áramlási rendszer, ami, ha kialakul és stabillá válik, ritkán ölt átmeneti jelleget, sajnos..
#66375
A helyzet az, hogy a ciklonoktól északra, és délre is igen erõs az anticiklon dominancia, szó szerint szendvicsben mozognak az alacsony nyomású rendszerek. Ennek a következménye a viszonylagos lassú mozgás(ami ugye nem jellemzõ egy tiszta zonális helyzetben),a gyakori hullámvetés, peremciklon képzõdés, és emiatt elég nehéz az elõrejelzése ennek a helyzetnek. Gyakorlatilag minden futás más helyre pakolja a ciklonokat.

Messze még a letisztulás...
#66374
Csak a legutóbbi négy t850 fáklya, idõrendben: Link , Link , Link és Link

A légnyomás-összesítés is jól jellemez: Link

A bizonytalanság oka a szokatlanul nehezen elõrejelezhetõ útvonal a cikloncsaládoknak ( Link ), ez zonális összetevõk esetén biztosabb jelleggel szokott tetszelegni.
Ez nekünk egymástól nagyságrendekkel különbözõ helyzetet eredményezhet (erre utaltam tegnap), a hideg-párna és a gyorsvonati sebességû áramlástípus között (ami fontos, nagy mennyiségû csapadék hála Isten nem látszik).
Ez arra utal, hogy igencsak tartalék nélküli az áramlás, a hónap közepét követõen fokozatosan anticiklonális jelleg áll majd vissza (az addig erõsen felgyülemlõ hideg levegõ erõs hátországot ad a január végétõl újra esélyes keményebb télnek, ami egyre inkább idõben erõsen kitolódó jellegûnek tetszeleg).

Így vigyázó szemünket a 17-18-a után következõ egyre erõsebb bizonytalanságra kell vetnünk, akkortól várható a blocking és a hideg téli idõ visszaállta.
#66364
A 850 hPa -s légnyomási szint hõmérséklete az 1400-1500 m-es magassági szint hõmérsékletét jelöli ki. Tehát ha a 850 hPa-s szint hõmérséklete +2,+4 C foknak adódik, akkor bizony olvadás lesz az általad említett magasságokban. A hó mennyiségétõl és az enyhe idõjárás tartósságától függ, mennyi hó marad meg odafenn. Mellesleg az elmult idõszakbol kiindulva a hó mennyiségével jó ideig még nem lesz gond, viszont az enyhülés okán fokozódik majd a lavinaveszély.
#66361
Sajnos semmi idõm nincs részletes elemzésre és az érdekes témákhoz való bekacsolódásra.

Csak egy rövidke monológ:
Van egy olyan érzésem, hogy a jövõ heti helyzet még nem tisztult le, a t850-es fáklya csalóka.
Igencsak szór a légnyomásfáklya: Link
Egy 168órás (ma épp jövõ hét szerdai) t850 spagetti: Link
Azaz érdemes várni még a jövõ héttel.

Utolsó észlelés

2025-07-18 14:32:28

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

21.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.