2025. július 01., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66785
Szerintem a Vojejkov tengely kialakulásának nem szükségszerû elõfeltétele a Balti-tenger befagyása.Annál inkább feltétele viszont ,hogy a kelet-európai síkságon nagy mennyiségû hideg levegõ halmozódjon fel. Emiatt van az ,hogy ilyen barometrikus tengely csak a téli félévben tud kialakulni. Gyakorlatilag,ha az azori és a szibériai maximum összekapcsolódik és AC-hidat alkot ,már Vojejkov tengelyrõl beszélhetünk.


"A Szibériai-maximum csak télen hat Európa éghajlatára. Ennek oka, hogy a nagy kiterjedésû
eurázsiai szárazföld belseje erõsen lehûl és télen a szélrendszerek délre tolódásával a sarki szelek leszálló ága éri el Szibériát. A kettõ együttes következményeképpen egy magas nyomású központ alakul ki, amely Európára is idõnként erõsen hat. Nyáron ez az anticiklon nem alakulhat ki, hiszen
egyrészt a sarki szelek Északra tolódnak, másrészt a szárazföld a tengerekhez képest erõsebben
felmelegszik és a felmelegedõ levegõ pedig felemelkedik. " Link
#66784
Link Itt jól látszik, meddig lóg a hideg (és hó és jég) határa, ez pont elegendõ ahhoz, hogy ne engedje a zonális irányítást sem létrejönni - egy itt képzõdõ AC felborítana egy nyugati irányítást - jó példa erre, hogy gyakorlatilag ízekre szedi az egyébként nagyon erõs és nagyon agresszív izlandi cikloncsaládot, kénytelen volt erejének egy részét a mediterráneumba (és így mediciklonhoz hasonló formában hozzánk) küldeni. Tippem szerint amíg itt marad az AC-hajlam (hiába játszik a GFS giga-ciklonokkal ezen a térségen, kevésbé hihetõ), addig nem lehetséges tartós, garantálható enyhülés. Ránk húzódó AC azért más tészta, abból koratavasz meglehet, de a "veszély" nem lenne messzire.
Ezzel az erõs AC_hajlammal mintha hadilábon állnának a 180 óra feletti elõrejelzések, folyamatosan korrigálnak az idõ közeledtével (ld. Thermometer feltevései, szépen igazolódgatnak). Ezzel persze valószínûleg elbuktunk egy mediterrán ciklont is, hiszen az AC keleti oldalán létrejövõ keveredés tõlünk messze DK-re alakulhat. Ami elõny, az néha hátrány nevet Ezért hát téli idõjárást kedvelõk: tessék néha szurkolni a nyárért epekedõknek és enyhébb verzióknak is, különben unalmas lesz ez a tél nevet "Túl-gyõzni" meg nem jó, ld. ránk telepedõ AC vidám
#66783
Vojejkov tengely csak akkor tud kialakulni, ha a Balti-tenger befagy. Ez teszi lehetõvé az AC híd oly mértékû felépülését, hogy a Norvég-tenger felõl semmilyen ciklon ne tudja kettévágni.
#66782

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#26569)
#66781

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#2656laza
#66780

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#26567)
#66779

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#26566)
#66777
Az ilyenkori és a januári AC-k között nem tartom olyan nagynak a különbséget, mindkettõ okozhat tavaszias és télies hõmérsékleteket. Elsõsorban attól függ, hogy mennyire ülepszik meg a hideg levegõ, milyen erõs lesz a hidegpárna, illetve, hogy a környezõ ciklonokkal együtt milyen erõs áramlások uralkodnak. Ha most leesne néhány centi (elég 2-3 is) összefüggõ hó, majd nyugalomba jutna a levegõ, akkor is ugyanakkora esélye lenne hidegpárna kialakulásának, mint januárban. Annyival nem magasabb a napállás még szerintem.

Ebben a helyzetben eléggé képtelenségnek tartom, hogy úgy alakuljon ki az AC-híd (ha kialakul), hogy a hideg levegõ északkelet felé visszahúzódjon. Ehhez skandináv ciklon kéne, aminek nem nagyon látom esélyét. Ellenkezõ esetben azonban a hideg délnyugat felé indulna el, a meleggel akarna keveredni-cserélõdni, ami normális is. Ehhez fekete-tengeri, vagy mediterrán ciklonok kellenek. Ennek következménye lenne, hogy az AC-híd északabbra alakuljon ki.

Szóval annak ellenére, hogy a modellek azt mutatják, hogy akár fölöttünk is kialakulhat /ebben így igazad is van/, én személy szerint ennek nem tartom nagy esélyét. Erre pedig az lehet bizonyíték a holnapra esedékes csapadékok megjelenése a modelleken, illetve ezzel összefüggésben, hogy a mediterrán térségtõl északabbra is kialakulhatnak már a modellek szerint ciklonális görbületek (ld. még: met4ever), amik 3 napja nem voltak még ott.

Sõt! Ha netán rajtunk alakulna ki az AC-híd, akkor sem vagyok benne biztos, hogy nem lesz hidegpárna, hisz már tegnap biztosan volt, és gondolom azóta is van inverziós réteg, ami alatt folyamatosan hûl a levegõ. Ma mi épphogy fölé mentünk a fagypontnak. Ez számomra azt jelenti, hogy nem lesz tavaszias idõjárás abban az esetben sem, ha rajtunk alakulna ki az AC-híd.
#66775

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#26565)
#66774
Es a friss 00 UTC-s ECMWF futasban is: Link

Mind az operativben, mind pedig az ens. atlagban. Mindkettoben delre mediterran ciklonnal...
Kozben mara tovabb csokken a Tmax. Jol indulunk neki a holnap kezdodo magassagi enyhulesnek.
#66771
Nagyon érdekes folytatást vázol fel - eltérõ részletekkel, de szinte megegyezõ végkifejlet mellett - a GEM és az ECM. A blokkoló hideg AC ugyan várhatóan pár száz km-rel keletebbre húzódik, blokkoåó hatása viszont továbbra is érvényesül, így a nyugat felõl érkezõ ciklonok délebbi pályára szorulnak és peremciklonként (ECM-verzió), vagy peremciklonból mediterrán ciklonná átalakulván (GEM), délkelet felé mozdulnak el. Mindkét helyzet nem kevés havat tartogat(hat) a tarsolyában! kacsint Az azori AC ezt követõen összekapcsolódhat az immár Kelet-Európa felett elhelyezkedõ egykori skandináv anticiklonnal, így egy Voejkov, vagy arra hajazó hatalmas AC-híd jönne létre, kiterjedt északkeleti kontinentális hideg áramlással kontinensünk nagy részén. Amennyiben 20-23-a között nagyobb mennyiségû hó vezetné be ezt a késõ téli idõszakot, bizony akár jócskán március elsõ felébe benyúló, elhúzódó, kemény éjszakai fagyokkal kísért periódus, az idei szezon harmadik HRHI-ja is bõven az esélyes forgatókönyvek között szerepel. A csillagászati tél utolsó harmadának egy része (lehet, hogy jó része?) tehát hamisítatlan téli idõ jegyében telhet. Ezen csupán a¼ újra beinduló zonalitás vagy egy tartós ciklon elõoldali helyzet változtathatna, de egyelõre én egyiknek sem vélem felfedezni a nyomát a modellfutásokban, így nálam a késõ téli, akár hetekig tartó periódus a befutó.

Utolsó észlelés

2025-07-01 02:38:48

Zirc

16.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141929

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.