2025. június 28., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#67236
Jó hír, hogy a mostani melegebb periódust lezáró hidegfront késik, és csak valamikor 9-e tájékán vonul át. Viszont ami rosszabb, az utána kirajzolódó hidegebb periódus sokkal elnyújtottabb, mint ahogy eddig látszott, és a visszamelegedés igencsak vontatottnak ígérkezik. Ennek oka az évszakhoz képest igen mély és tartós Skandinávia feletti KP-ú ciklon, amely a kontinens nagy részét hideg óceáni "lehellettel" árasztja el. Ez alól ismét a Kelet-európai síkság képez majd kivételt, esetleg a mediterrán térség déli része. Ennek fényíben igazat kell, hogy adjak Thermometer kollégának - ha egyáltalán még lesz kánikulai periódus, ez talán majd csak augusztus végén, szeptember elején érkezik meg, 2008-hoz hasonlóan. nevet
#67234
Igen, ez az! Bizonyos tények vetették fel annak lehetõségét, hogy az erõs naptevékenység gátolja a hõkisugárzást a sarkvidékeken -úgymint: szokatlanul nagy jégborítottság és hidegbázis az Antarktiszon a legutóbbi napfoltminimum idején, vagy a Kis Jégkorszak maga, mint a Maunder-minimum valószínû következménye. Én is a részecskeáramlásra gyanakodtam, mert ez kizárólag a pólusok környékét érinti. Addig jutottam el, hogy ennek kinetikus energiája hõvé alakul valahol a magaslégkörben, és az így létrejött melegebb légréteg felel a csökkent hõkisugárzásért (valamiféle hõsugárzás-visszaverõdési alapon?)
Most már látom, nem errõl van szó. Amit leírtál, teljesen korrekt, ugyanis a sarkok lehûlésének, jegesedésének kardinális tényezõje az akadálytalan kisugárzás. Ráadásul itt pozitív visszacsatolásról, öngerjesztõ folyamatról van szó: a lehûlés hideg anticiklonokat generál, azok pedig derült, kisugárzásnak kedvezõ idõt okoznak. Természetes, hogy e visszacsatolást bármilyen felhõsödés, csapadékképzõdés lehetetlenné teszi.
A Maunder-minimum féle hosszú inaktivitási periódusok tehát elvileg lehûlést, jegesedést okoznak a sarkvidékeken, ugyanakkor a nyugati áramlás erejének csökkenését a mérsékelt szélességeken. Az atlanti hatás eljelentéktelenedése Európában meleg nyarakhoz vezet, ugyanakkor a nagyobb sarki hidegbázis zord teleket okoz. Ezen, a klímában jelentkezõ éles különbség megnyilvánul az évi középhõmérséklet görbe instabilitásán, mely jól nyomon követhetõ a XVIII. század végére, XIX. század elejére vonatkozó grafikonon (ld. Éghajlatváltozás rovat)

Mikiwan: egy szóval nem állítottam, hogy jelenleg erõs a naptevékenység. Sõt, az utóbbi hetekben alig volt napfolt. Mindössze arról van szó, hogy valamit növekedett az aktivitás ezekben a napokban, de ez -véleményem szerint- nem változtat a mostani ciklus rendhagyó jellegén.

S hogy a "köznapi" idõjárásról is ejtsünk néhány szót: még mindig erõs skandináv ciklont, dinamikus ény-i áramlást mutat az ECMWF a hét legvégére, jövõ hét elejére. Nagyon úgy néz ki, hogy augusztus eleje már nem hoz hõségidõszakot. Kissé szokatlan ez a forgatókönyv, mert éppen e hónap elsõ kétharmada szokta hozni a legtartósabb melegeket. Egyre inkább úgy látom, hogy késõi (esetleg szeptember elejére átnyúló) "pótnyárral" számolhatunk.
#67233
Szép napot! A leirottak hátterében empirikus/megfigyelésekkel igazolt és elméleti bizonyitékok szolgálnak.
#67232
Nem túlzottan messzemenõ követeztetések ezek?
#67230
Erõs naptevékenység? Az elmúlt napokban valóban több lett a napfolt csillagunk felszínén, de attól még ez nem tekinthetõ "erõs"-nek, csupán az eddigi rettentõ gyengéhez képest kevésbé gyenge. Ettõl függetlenül ez a ciklus továbbra is jóval elmarad a korábbiaktól.
Ha megnézed a spaceweather.com weboldalt, ott azt látod, hogy : sunspot number 128. De ha megnézed az elõzõ ciklus idõszakait, bõven találsz 300 feletti tartományokat is. Na az az Erõs Naptevékenység, emberek. hideg havazas
#67226
Szép estét! Erõs naptevékenység (ami sok és nagy méretû foltcsoportot jelent a napfelszinen) idején nem csak a szoláris ibolyántúli sugárzás intenzivebb, hanem a Nap külsõ mágneses terébe kijutó, görbült pályán haladó napplazma is. Utóbbi mindig és csakis a pólusoknál éri el bolygónkat. A sztratoszférát valamelyest felmelegiti, eközben ott örvények képzõdnek, azok pedig kapcsolódnak a troposzférikus ciklonokhoz. Naptevékenységi maximumkor túlnyomórészt a sarkkör táján idéz elõ a trópusokon ismert hurrikánokat, amelyek igen hidegek, rettenetes szelek fújnak - de végül is a magas szélességeken tombolnak, nem jutnak lejjebb. Amikor a napfoltok belsõ, kompakt magja, az umbra tartósan, egy-két héten át a Föld átmérõjének a kétszeresét - kb. 25 ezer kilométert - meghaladja, akkor a poláris ciklon hidegfrontjával akár Észak-Afrikáig is lejuthat, ahogyan természetesen hozzánk, a Kárpát-medencébe, "rossz" idõt, nagyobb csapadékot, erõs, viharos szelet és jelentõs lehûlést okozva. (Az ilyen jellegû napfoltok meglehetõsen ritkák, s hatásuk nálunk nem tart 3-4 napnál tovább - a téma kedvenc kutatási területem az 1970-es évek eleje óta.) A napplazma - az ismertetett jelenségek miatt - valóban akadályozza/akadályozhatja a terresztrikus hõkisugárzást kimondottan a pólusokon. (Tapasztalatom szerint az idõjárásunkat befolyásoló naphatás jóval rövidebb idõ, 10 nap, legtöbb 15 nap alatt már bekövetkezik.)
#67225
Köszönöm, hogy kisegítettél, és megírtad a térítõi AC-k erõsebb naptevékenységben való kiterjeszkedésének az okát: tudomásom szerint is a szoláris UV sugárzás növekedésérõl, ózont generáló hatásáról és abban való elnyelõdésérõl van szó.
Valóban az a kérdés, hogy a tevékenység erõsödése epizódszerû, vagy tartósabb lesz-e. Az nyilvánvalónak látszik, hogy a szoláris hatások késleltetve jelentkeznek az idõjárásban. Ha tartósan több lesz a napfolt, ennek befolyásával nyár legvégén, õsz elején számolhatunk. Egyelõre az (idõlegesen?) visszaesett aktivitás következményeit látjuk, és a modellek szerint még látjuk is több napon keresztül.
Egy kérdés: van tudomásod olyan mechanizmusról, melynek révén az erõs naptevékenység akadályozza a hõkisugárzást a pólusokon?
#67224
A naptevékenység erõsödõben van, jelenleg háram valóban hatalmasnak vagy legalább jókorának nevezhetõ foltcsoport található a Nap felszinén, a fotoszférán. Egyidejûleg. (Forrás pl. a www.spaceweather.com friss honlap fõoldala, balra fent a napkoronggal.) A legvalószinûbb ilyenkor, hogy a szubtrópusi anticiklonok lassan északabbra (vagy a déli féltekén délebbre), magasabb földrajzi szélességi területekre húzódnak fel. Ennek az egyenlitõt érõ, erõsödõ szoláris ibolyántúli sugárzás az oka. Következménye pedig Kárpát-medence-szerte fokozódó délies áramlás száraz, meleg idõjárással. Kérdés: vannak-e vagy sem újabb nagy foltcsoportok központi csillagunk hátoldalán. Ami az emlitett idõjárási helyzet tartósságát vagy éppen megszûnését jelentheti.
#67223
Most még nincs gond, igaz hûvös az idõ. A negatív indexek a grönlandi maximum jelenlétét jelentik ebben az estben. Részben ez az amerikai hõhullám miatt van, részben pedig a gyenge ciklontevékenység miatt az Óceánon. Nálunk a hûvös idõt a meggyengült Azori anticiklon okozza, és az, hogy nagyon kint van az Atlanti-Óceán felett. Ha ez a kontinens felé araszolna kb 500 km-t már mást lenne leányzó fekvése, de így sajnos utat enged az északnyugati áramlásoknak amik szerencsétlen estben csapadékot is hoznak magukkal. A másik kellemetlen hatás amit tavaly is eljátszott az idõjárás, hogy a tõlünk keletre erõs hõmérsékleti kontraszt alakult, ki illetve a Kelet-európai-síkságon makacs hõhullám van és ott is anticiklon tevékenykedik. Mi a kettõ közt szenvedünk kb 2 hete, és nincs egyelõre ami elkotorja innen. Pedig milyen szépen alakul a július elsõ fele, és sikerült ezt elrontani ejj:-)
Ha a tél közeledtével is így marad akkor kell elgondolkodni a tüzelõ beszerzésén:-)
Ha visszanézem az adatokat, akkor a 60-as 70-es években is valami hasonló játszódott le, és a nyarak nagy része így telt el mint az elmúlt két hetünk. Borzalmas lehetett:-) Hûvös nyarak, esõvel kisebb hõhullámokkal. Nincs is sok rekord érték abból az idõszakból, illetve van, csak hideg:-)
#67222

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#61517)
#67221
Igen, az AAO=Antarctic Oscillation Link Link
#67220
Mi ez az AAO, a déli félteke AO-ja (AntArctic Oscillation)? Ha igen, akkor változásai a mi idõjárásunkra is kihatnak. Az AAO, AO és NAO egységes globális mechanizmusnak a részei. (Nem véletlen, hogy az AO és a NAO is enyhén lefelé tendál mostanában) Ezek az indexek a cirkulációs cellák erõviszonyait fejezik ki, nevezetesen a sarki magasnyomásét és a térítõi magasnyomásét. (A NAO-hoz tartozó izlandi minimum ebben a relációban másodlagos, a sarki és térítõi AC-k függvénye, mint minden mérsékelt övi ciklon)
Elméletem szerint e cellák erõviszonyai (s ezen keresztül az indexértékek) nagyon jól korrelálnak a naptevékenységgel. Erõs tevékenység csökkenti a kisugárzást a sarkokon (hipotézis), növeli a besugárzást a térítõkön (ez tudományosan igazolt) - gyenge tevékenység ellenkezõ hatást fejt ki: a megnövekedett kisugárzás miatti lehûlés megerõsíti, kiterjeszti a poláris magasnyomást, a gyengébb térítõi besugárzás miatt az ottani magasnyomás visszahúzódik az egyenlítõ irányába. Ennek a következõk lesznek a cirkulációs hatásai: a szubarktikus alacsony nyomású öv délebbre helyezõdik, a mi szélességünkön gyakoribbak lesznek a ciklonok. A poláris légtömegek beáramlásának valószínûsége -fõleg télen- megnõ. Az AO, NAO, és az AAO(?) értéke alacsony. További következmény: a futóáramlás, és általában a nyugatias áramlások ereje lecsökken, mivel a térítõi magasnyomású légtömegek visszahúzódása miatt a coriolis erõnek kevesebb "alapanyag" áll rendelkezésére. A légköri képzõdmények kelet felé való mozgása ezért lelassul, ezek gyakran "beragadnak" felettünk.
Ugye, ismerõsek a fenti jelenségek a most végetért(?) mély naptevékenységi minimum idejébõl?
Még egy sokat sejtetõ tény: kb. fél éve a tevékenység dinamikus növekedésbe kezdett. Nem sokkal ezután a NAO és AO is megindult felfelé, egy idõre pozitív tartományba is került. Ennek megfelelõen a mi szélességünkön AC dominancia keletkezett az azori maximum megerõsödésével. Néhány hónapos csapadékszegény idõszak vette kezdetét.
Májusban azonban a naptevékenység növekedése megtorpant, sõt, visszájára fordult -információim szerint azóta stagnál. S lám, némi késleltetéssel az indexek megint süllyedni kezdtek, és megjelentek fölöttünk a ciklonok olyannyira, hogy az év eddig eltelt részének csapadékösszege már meghaladja a sokéves átlagot. Hogy mit hoz a közeljövõ, még persze kérdéses. Mindenesetre érdemes figyelemmel kísérnie a naptevékenység alakulását annak, aki hosszútávra óhajt latolgatni. Jelen nézetem szerint ez nagyon jó indikátora a makrocirkulációs állapotnak.
#67219
Anarki: a remény hal meg utóljára vidám
Ne nagyon reménykedj pozitív értékekben. hideg havazas
#67217
Link
Nem a legjobb ómen a nyár hátralévõ részére... vidám hideg havazas

De ami nagyon durva,az ez: Link
Valami magyarázat, valakitõl?

Utolsó észlelés

2025-06-28 12:27:56

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

26.0 °C

00005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141886

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.