2025. július 04., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#67753
Ez egy halál normális és objektív elemzés volt, aki belekötne, magát minõsítené ( ráadásul én személy szerint szeretem a szubjektívebb elemzéseidet is, azokkal sincsen semmi baj! nevet ).
Valamibe mégis belekötnék (tehát minõsíteném magam vidám ): Azt mondod, a zuhanó NAO nem a blocking AC miatt van, hanem a teknõ kialakulása az oka. Na de a teknõ nem a blocking AC miatt tud csak létrejönni? Persze nyilván nem a (számunkra) klasszikus brit blocking AC lenne, hanem egy óceáni ( Link ), ami ugye már fix (több, mint valószínû), hogy kialakul. Persze lehet, hogy valamit rosszul gondolok.
#67752
A fene se tudja, hogy mi lesz...
Persze lehet azt latolgatni, hogy jön a száraz vagy csapadékos idõjárás, hogy hideg vagy meleg lesz, de ettõl kicsit bonyolultabb a szitu. Kialakul tõlünk nyugatra egy teknõ, de az azori anticiklon ránknyomja? Lehet, hogy így lesz. Vagy maradunk folyamatosan elõoldalon? Ez is elõfordulhat.
Valószínû folytatás, hogy csapadékosabbá válik az idõjárásunk, de ha nem kerül elég közel a teknõ, akkor lehet se csapadék, se hideg nem lesz. Valljuk be, hogy ez a legvalószínûbb, ahogy a fáklyák változásait látjuk.

Nekem ezek a dolgok mérvadóak, amiket együtt figyelgetve elég sok következtetést le lehet vonni:

NAO: Link
AO: Link
Blocking index: Link Link Link

A grafikonok és térképek értelmezése:

Magas, majd zuhanó NAO index : Eleinte megerõsödõ zonális áramlatok, nagy nyomási gradiens az azori maximum és izlandi minimum között. Idõvel folyamatosan csökken a nyomáskülönbség a teknõsödésbõl következõen, viszont a negatív index csalóka, mert a gradiens csökkenését nem blokkoló anticiklon, hanem teknõ okozza, ami erõs hidegleszakadás helyett inkább masszív elõoldalt jelent térségünkben.

Magas, majd zuhanó AO index: A mérsékelt szélességeken csökkenõ, a sarkok környezetében fokozódó magasnyomás. Intenzvebb észak-dél irányú hõcserékre lehet következtetni, tehát több hidegleszakadás, teknõ kialakulásával lehet számolni az északi félgömbön. Ez Európában úgy mutatkozik meg, hogy kialakul egy masszív nyugat-európai teknõ.

Blocking index : A következõ 14 nap térképeit megvizsgálva gyönyörûen látható az idõszak elején megerõsödõ zonális áramlás, majd késõbb a teknõsödés, aztán az újabb anticiklonális térhódítás Észak-Európában.

Én nem tartom valószínûnek, hogy a nyugat-európai teknõ hozzánk közel helyezõdjön. Sokkal valószínûbbnek tartom, hogy érdemi csapadékával tõlünk nyugatra tartózkodjon és ragadjon be. (újabb komoly esõzések az olaszoknál, nálunk meg további szárazság). A térképek alapján a teknõbõl maradt hidegörvény ugyancsak tõlünk nyugatra ragadna be, így mi elõoldalon, a finnek, dánok, németek, angolok pedig hátoldalon élvezhetik az északkeletrõl érkezõ hideget. Valahol a kettõ ütközõzónájában pedig szép havazások lehetnek majd (természetesen tõlünk nyugatra), már ha elegendõ hideg lesz elérhetõ északkeleten, mert ott sincs valami sok.
Az ECMWF természetesen homlokegyenest mást mutat. Abban továbbra is erõs ciklonaktivitást mutatkozik 240 óránál, amíg a GFS-ben átmenetileg elfogynak a ciklonok Grönland környékén és felerõsödik az azori anticiklon. Persze a mostani futásban csak átmenetileg, aztán újra jönne a kvázi-zonalitás. Majd lesz valahogy...

Na, ha ebbe már megint személyeskedõen belekötnek bizonyos emberek, akkor tényleg értelmetlen ide valami normálisat írni a továbbiakban. Szerintem halál normálisan és szakmaian leírtam a véleményem.
#67732
Most ahogy linkelgetted ezeket a térképeket meggyõztél, hogy nem is volt olyan rossz ez a 2006/2007-es téli szezon. nevet
#67731
Persze, hogy volt akkor is 10 napon túl, és meg is valósult is belõle párnevet Link Link Link Link
Megint mondom (gyanús, hogy esetleg elkerülte a figyelmed): itt a mediciklon kialakulását elemezzük, és nem azt, hogy eltalál-e minket- azt majd *esetleg* 2-3 napon belül, de még akkor is necces. Most egyáltalán nem úgy néz ki, hogy közel jönne.
Mégegyszer hangsúlyozom, egyelõre a kialakulása (lent a mediterráneumban) az, amire ha kicsit is, de nõ az esély.
#67729
Mediterrán ciklon mindig lehetett 10 napon túl 2006/2007. telén is. Persze most valóban több esélye van, de ez mégiscsak 10 napon túl van. És én az utóbbi 3-4 hétben is láttam mediterrán ciklonokat 10 napon túl, szóval ez nem egy egyedi eset.
#67728
Majd nézd meg a 00-ás futást, akkor szokta berakni az álomcsináló futást.
Mindentõl független, én is látni vélem az egyre egyértelmûbb megingásokat, ez változást sejtet. Hogy ez a változás mediterrán ciklont is von maga után vagy nem, na ez abszolút bizonytalan.
#67725
Most egy 11-13 napra lévõ mediterrán ciklonról meg a diskurzus? Az utóbbi idõben már az 5-6 napra lévõ dolgok is drasztikusan meg tudtak változni. Csapadék meg már több hete folyamatosan van a fáklyán, igaz mindig 7-8 napon túl.

Egyébként jelen állás szerint úgy néz ki, hogy december elejére valóban jöhetne csapadékosabb idõjárás. Link Link és persze az ellenkezõje is, de az indexek valamilyen váltást sejtetnek.

Ami javarészt elõoldal formájában manifesztálódhat kicsiny hazánk felett: Link , de legalább lehetne csapadék, ami nekem nem hiányzik személy szerint.

Csak halkan jegyzem meg, hogy én már sokszor megkaptam a magamét a 10 napon túli álmodozásokért nevet

Utolsó észlelés

2025-07-04 17:00:06

Romhány - Dózsa György út.

29.5 °C

31505

RH: 50 | P: 1019.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141977

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.