2024. december 02., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72051
Munkálkodik is. Érik is a SSW. - de míg az ki nem fut, abból kell "gazdálkodnunk" amink van.

- És mink van? - jönne a kérdés jogosan.  laza
A korábbi bejegyzésemben taglaltaknak megfelelően, ténylegesen tiszteletét teszi a Kara - tenger fölé érkező anticiklon, ami érdemi szibériai és sarkvidéki hideget indít(ana) Európa irányába. Csak, hogy a jó öreg Ac-nk nem áll meg itt, hanem az eddigi meleg Nyugat-Szibériai és Kelet-Európai hatalmas anticiklon helyét veszi át, ezúttal nem meleg levegővel töltve,hanem hideggel. ( Áthelyeződési okai: valószínűleg +NAO index masszív déli enyhe léghullámok valamint közös áramlási rendszerében egy sekély ciklon Közép-Szibériában.)
Bezzeg a Kelet-Európai síkságon laza 0 és -5 fokos 850-es tartomány lesz a meghatározó, ami csalóka mert bizony ez "szibériai lábas fajta", ezért az alsó pár száz méter hidegebbnek ígérkezik majd mint, ami felül van. Nyitva marad tán a kérdés, nem teszi e tiszteletét nálunk a Kárpátokon átbukva 925-ön. - nos a jelenlegi számítások szerint nem. 

Ráadásul a fenti légkörzés SSW-hez 'készülődik', mindeközben a gyengülő poláris örvény maximumát "éli".
Hideg magok javarészt a szokásos Kelet-Szibériában valamint az Északi - Sarkkörön belül helyezkednek el.

Öröm az űrömben, hogy a időjárás részéről, a még lehetetlennek ígérkező helyzetből is van "puska ami csőre van töltve" Észak-Európára. vidám Még pedig egy némi szünet után Grönland ék-i partjai fölé a sarki ciklonok rendre odarángatják majd a markáns hideget. ( Szakiknak +PNA index.) E fajta Grönlandi--tenger környéki hideg mag felhalmozódás estén, tehát egy egy ciklon hátoldalán adva van az esély Skandinávia felé lefűződő hidegöblitésre.-amivel a modellek is rendre "eljátszanak" a szituval.
A végső hidegöblitéshez az atlanti ciklontevékenység alább hagyása kellene tartósan -(negatívba) eső NAO-val mert igy megnyílna a hajlam magasnyomás létrejöttére Brit szk. térségben vagy valami duóra vagy tiróra futná "szokásos" Brit-Izland-Skandi háromszögben. 
Igy a kezdeti Ék-i hidegmag közeledését követően, másik irányból próbálkozhatna a "tél". nevet

Ráadásul ebből utóbbira nagyobb esély mutatkozik, mivel Usa-ban csak a kanadai magból adnak 'lightos' hidegöblitéseket, míg Alaszka irányából(+PNA miatt) nem igen érkezik hidegöblités. Tehát a - AO index leszakadási hajlama most nem Amerikára lóg ki,hanem felénk. A +NAO-nak kellene már végre "bedöglödnie",de azt most más (trópusi) szelek hajtják,amit nem részletezek.

Legyen annyi elég, hogy még a SSW előtt, amit amúgy is december végére meg januárra mondanak(ha lesz), lesz lefűződés előtte, ami jó eséllyel Európára indul majd el. Azon áll vagy bukik a dolog hogy a NAO mikor döglik be és vált mínuszba avagy az atlanti ciklon tevékenység mikor vesz fel szelídebb formát és teret enged a magasnyomás kialakulásának a fent említett hármas térségében. Az hogy aztán végül nálunk landol -e a hideg teljesen nem tudom garantálni, mert szigorúan Európára nézem mindezt. ( Az ördög a részletekben van. )
Főleg olyanokban hogy hiába pl. a - NAO index ha magasnyomás marad ÉK.Eu.ban olyan szerencsétlen kp. esetén hogy a hideg elhúz északra, míg az atlanti ciklonok kényszerpályára kerülve becsúsznak Dny.Eu.-ba mi meg kapjuk a dk-i előoldalt. 
Itt két dolgot érdemes figyelni:
1. mikor csökken az alacsony nyomásra való hajlam Dny-Eu.-ban és vált magasnyomásba, ami felveti átmeneti zonázás esélyét, ami tartósan mélyen negatív (-)AO index miatt újabb blockingra, meridionális áramlásra nyílik majd esély Európában.
2. NAO index negatívba való fordulása, atlanti ciklontevékenység alább hagyásával. Mert ha még marad is az alacsony nyomású hajlam a mediterrán térség középső és nyugati részén. Azori AC.-val félblockszerű kimenetek lehetnek Közép-Európa felé vagy Északi zonázás! vidámDe az utóbbit általában megint meridionális fázis követ, talán némi eséllyel most felénk szakadva le a hidegöblités nyelve.

Nekem maradt továbbra is hónap vége a voksom. Ha bukom, bukom. Tanulok belőle, mert ez a Kara - tengeri Ac is jól nézett ki korábban, ha marad volna a 'helyén' már várnánk a lábas hideget ék felől. nyelvnyujtas kacsint  
#72047
Mármint még idén?
#72046
Az OMSZ pedig egy ilyet osztott meg 1 órája facebookon. 

"GYENGÜL A POLÁRIS ÖRVÉNY - MÉG VAN REMÉNY A HAVAZÁSRAA Severe Weather Europe friss cikkében elemzi a poláris sztratoszférikus örvény aktuális állapotát. Ez az a magaslégköri örvény, amely télen nagy mértékben meghatározza, hogy enyhe, vagy inkább havas idő uralkodik nálunk.Jelenleg az örvény gyengülőben, szétesőben van, és a hosszú távú trendek is ezt a folyamatot erősítik - így van rá esély, hogy a hónap végére változzon a nagytérségi helyzet Európában, a hőmérséklet pedig bekússzon az átlag alá. Aki tehát hóra vágyik, a hónap vége felé már kezdhet reménykedni...Térképünk az északi félteke 500 hPa-os nyomási szintjének hőmérséklet-eloszlását mutatja a jövő hét közepére. Az itt analizálható légörvényeknek nagy szerepe van a poláris örvény gyengítésében. "
#72044
Nos korábbi lehűlési tippemből(11.10-15-re) nem lett semmi. Bebuktam.
A csapadékos periódus továbbra is kitart.
---
Ettől eltekintve, ami a hosszútávot illeti az indexeken az AO továbbra is a pincészeti mélységek felé törekszik mélyen mínuszba, s az oly sokat emlegetett NAO index is, noha sokkal szerényebb formában,de 0 fok körüli értékre csökkenhet a hónap közepe tájától. Tehát az Északi-Hemiszfériában marad a lefűződési hajlam és a Norht Atlantic Oszcilláció is szerényebb formát ölthet. Mindezek csak szavak lennének, ha nem mutatkoznának finom előjelek az Északi félgömb hideg magjainak áthelyeződésében. 

Észak-Amerikába korán jött hideg öblítéseket követően, 120 órától fokozatos átalakulás megy végbe az Északi-Sarkon.
850 és 500hPalos szinteken is kivehető, hogy egy szokatlanul enyhe léghullám bepréselődése történik a Kelet-Szibériai-tenger térségében, ami egy magasnyomású anticiklon létrejöttét von maga után.
48 óránál:
Link 
(Szándékosan 850-es szinten linkeltem és szerkesztettem rá a M=anticiklont, mert 500-on elveszik az ember a részletekben.)

Önmagában ez "nem jelentős hír",de az igen, hogy ez az anticiklon központja a GFS-en 168 órától, míg az Ecm-en (sajnos még) űridőben 192 óra felett a Kara-tenger fölé helyeződik. 
168óra: 
Link
Ilyen jó szögben felépülő anticiklon központtal lassan,de 'biztosan' az Ázsiában lakozó hideg magra lassú, de tartós hatást fog gyakorolni, ami a térképeken űridőben látszik csak, hogy egyre közelebb kerülnek majd hozzánk a sarkvidéki légtömeg, ami a hónap második felében Észak-, Északkelet-Európába érkezhet. A jelenlegi Kelet-Európai 'óriás' Ac pedig fokozatosan leépül majd, az időszak első felében, tehát új légkörzési forma előjelei mutatkoznak majd a hónap második felét illetően.

Számomra ez a néhány "apró morzsa", még igen távoli JEL(!), egyenlőre csak az látszik borítékolhatónak, hogy amennyiben létrejön ez a mechanizmus az Északi-Sarkvidéken, akkor közelünkbe kerülhetnek a jelenleginél jóval hidegebb légtömegek. Amik még néhány napos csússzással ugyan,de felvetik egy hónap végi lehűlés eshetőségét. Láttunk már rá nem 1x nem 2x példát,hogy csak szépen lassan forrja ki magát egy-egy váltás, nem pedig gyökeresen megy végbe expressz sebességgel az Északi-Sark irányából. Én további tippem a mostani 10-15-ei buktát illetően hó vége maradt,annyi biztató jelet azért látom,hogy talán ezt már nem fogja a sarkvidéki hideg Közép-Európára nézve elbaltázni(mint lehetőséget). lazakacsint
#72020
"Nagyon nem hiszem, hogy az október második felében tapasztalthoz hasonló, hetekig tartó AC hátoldali magasnyomású melegbeáramlás következzen újra "  
- Én se erről beszéltem, hanem arról, hogy ezzel párhuzamosan létre fog jönni egy ellenpólus Kelet- és Északkelet-Európában. S ez a magasnyomás kiszámíthatatlan irányba viheti a dolgokat.  Ha esős időszakot követően nem lesz érdemi átkeverés fenntartottam a köd lehetőség ha lesz akkor id. magamat: "amennyiben lesz érdemi átkeverés még november első felében is 20 fok közeli maxik is lehetnek." 
Nem tudom mit értettél félre de én nem hajaztam bődületes melegre.  laza
- A hivatalosban ott van vasárnaptól a 20 fok közeli Tmax esélye. Ez igy rendben is van. 
Én hóközepe elöttre 10-15-dike közé várom a lehűlést. De említettem is: "Csapadékosabb hajlamra hajlok, s majd magasnyomásra hideg öblítéssel. De lehet ez a meridonális áramlás átcsap majd északi zónázásba 10.dike előtt és még hó közepe előtt blockingba torkolik az egész. Az első komolyabb kora téli téltámadásba. Úgy "rendesen" síkvidéki esélyekkel."  
 ( #72016  Link )  
Ebből most ugye nem sok mindent látunk. Nem lett tisztább a kép. Nov.1-re se biztos hogy lesz konkrét kimenet a jövőt illetően.
szomoru

Ami viszont tanulságként eddig elmondható, hogy úgy fest a lefűződő teknők nem nagyon vagy egyáltalán nem lódulnak kelet felé. Tehát ahova betalál egy ilyen ott is marad. Télre nézve vegyes hír. Ha mázlink van akkor medi+hcs kombó és hóalatt az ország. De ha nem akkor Nyugat-Eu.-t temeti be és mi meg szívhatjuk a fogunk előoldalon. Vagy ködben ülve vagy +5-(+10) fokos esőbe, élénk déli szélbe. Szóval érdekes lesz télre nézve a verkli, ha az beragad és nem lesz érdemi dinamizmus, ami meg lesz, az meg nem lesz jó nekünk(pl. Ac mozgolódás/áthelyeződés, ciklon egy helyben tőpörgés) melyik melyik...
#72019
NAO és AO forecast index is abba az irányba mutat jelenleg, hogy november második dekádjára még bármi lehet.
AO és NAO is szétszakadva két irányba.

NAO:
Link
AO:
 Link
#72017
Bár fő-fő iránytűink a modellek, hébe-hóba előfordulhat, hogy kicsit "az orrunk után", "szimatra" kell menni. Nagyon nem hiszem, hogy az október második felében tapasztalthoz hasonló, hetekig tartó AC hátoldali magasnyomású melegbeáramlás következzen újra a most esedékes hidegleszakadás után. Hogy miért nem hiszem? Mert ilyen nincs. Nem fog változatlan formában visszaállni. Lehet, fatengelyes, "paraszti" gondolkodásmód ez, de majd meglátod...
Szerintem -és ezt a modellösszkép is támogatja- az atlanti alacsony nyomások ezúttal benyomulnak a kontinens centrumába. Emellett igen nagy valószínűséggel az atlanti ciklonrendszer előoldalán marad térségünk. A főciklon centruma igencsak "letáborozni" látszik a Brit-szk. környékén. Ennek a ciklonnak a hátoldalát mi nem fogjuk megkapni soha. Viszont mégsem tarthat örökkétig a meleg (vagy most már inkább csak enyhe) légtömegek beáramlása délies irányból. Ahogy mondtam, a nyugati teknőnek nem fogjuk megcsípni a hátoldalát, de indulhat közben friss poláris expanzió, hidegleszakadás ránk nézve kedvezőbb (keletibb) pozicióból. Ez aztán vagy összekapcsolódik a kiöregedő brit ciklonnal, vagy nem. Mindenesetre mindkét verzió alapjaiban új helyzetet teremtene Európa időjárását illetően. A második esetben direkt, és könnyedén kaphatnánk hidegáramlást, de az első esetben, összekapcsolódáskor is nagy valószínűséggel ránk fordulna az egyesült teknő. Hiszen a friss poláris expanzió ellátná azt az öreg teknőkből már jórészt hiányzó kelet felé mutató impulzussal.
Van még egy szép téli lehetőség, ami bár nem gyakori, de nem is teljesen kizárt így november elején.  Ha az expandáló atlanti alacsony nyomások nagyon "alányúlnának" Európának,  lefűződnének a Mediterráneumba, amellett kellő hidegtömeg halmozódna fel északkeleten, úgy egy lefűződő mediciklon a hátoldalán beránthatná fölénk a sarki-szárazföldi hideget (lásd pl. 2002 vagy 2009 december eleje)
ECM 240 órás képe kis jóindulattal mutathat ebbe az irányba:
Link
#72016
Pedig valószínű, hogy a hónap első feléig kitarthat. Max. Nov.15-éig, de elnézve a helyzetképet a délebbi légpályákra helyeződő ciklon tevékenység teret enged Kelet - Európában lábát megvető magasnyomásnak ami a belső Ázsiai területek felől vagy a később üveggömb tartományban az Északi-Sarkvidék felől húzódhat a térség felé. 
168ó (GFS) : Link
A tendencia egyértelmű miszerint nyugat atlanti ciklonosodás lesz, ami nagy általánosságban - modellektől függetlenül - magasnyomású terület kiépülését eredményezi Ék-Európában. 

Ránk nézve, (később) öregedő Brit teknő esetén Ék.Eu.-i anticiklon peremén való beszivárgáson át, a Skandináv Ac kialakulásáig és azon túl lefűződő hidegöblitésig bármi lehet... Jó szögben érkező hidegöblités esetén Adriai tengeri felkanyarodó medizéssel is. 

Én annyit tennék hozzá kedves barátom, hogy mint fentebb mondtam abból Kelet, Ék- Európai Ac lesz. ha nem is itt lesz a központja Európára eső felén, de mindenképp befog lógni a magasnyomás az Ural hg. felől.
A déli légpálya esős időszakot követően fenntartanám gyengébb légmozgás esetén a tartósan beragadó ködhajlamot, de amennyiben lesz érdemi átkeverés még november első felében is 20 fok közeli maxik is lehetnek. - de véleményem szerint nem tartom valószínűnek. 
Csapadékosabb hajlamra hajlok, s majd magasnyomásra hideg öblítéssel. De lehet ez a merdionális áramlás átcsap majd északi zónázásba 10.dike előtt és még hó közepe előtt blockingba torkolik az egész. Az első komolyabb kora téli téltámadásba. Úgy "rendesen" síkvidéki esélyekkel.
Nov.1 tájékán többet látunk majd... -ebből.nevet
#72015
Annyiban tisztult a kép, hogy  a 144 óránál ránk kenődő AC-t követően a nyugati -atlanti- ciklonosodás elég biztosnak látszik. A nagytérségi cirkulációs kép továbbra is eléggé meridionális jellegű marad, annyiban legalább, hogy a ciklonáthelyeződés csigalassúságúnak ígérkezik. A kelet-európai AC lestoppolja az atlanti ciklont, annak centruma "letáboroz" a Brit-szk. környékén. Azaz ismét tartós délies áramlás néz ki, ezen belül peremciklon-képződés, esősre forduló, enyhe idő lehetséges. Meglepő ez a roppant tartós, visszatérő délies légmozgás. Olyan szélsőségesen tartós, hogy az már nehezen hihető. Érdemes tovább figyelgetni a futásokat. Nem csodálkoznék, ha űrtávban végül másfelé fordulnának a folyamatok.
#72013
A hétvégén alapvetően még zonális elrendeződés lesz jellemző Európa makroszinoptikai helyzetére. Az 50. szélességi körtől délre eső területeken nagy kiterjedésű, a magasban szokatlanul meleg levegővel kitöltött anticiklon határozza meg az időjárást. A kontinens érintett részein jobbára napos, csapadékmentes, az évszakhoz képest kifejezetten meleg időjárással számolhatunk. Ez alól kivételt azok a vidékeke képezhetnek, ahol éjszakánként köd képződik, és az tartósabban meg is marad. Itt a nappali felmelegedés jelentősen elmarad a napos területek hőmérsékleti értékeitől. Ilyen területek elsősorban a kontinens centrumában, így a Kárpát-medence környékén is, fordulhatnak elő. Ezeken a területeken a pénteki igen gyenge, érintő hidegfront mögötti kismértékű lehűlés után szombatra már emelkedik a magasban a hőmérséklet. Ez megerősíti az inverziót, ezért szombaton és vasárnap a nap első felében többfelé várható köd országunkban is.
A kontinens északi felén, a Brit-szigetektől északra, a Skandináv-félszigeten, majd Oroszország európai területének északi részein, ciklonok határozzák meg az időjárást. Ezeket a légörvényeket jórészt hideg, a Dél és Közép-Európát elfoglalónál lényegesen alacsonyabb hőmérsékletű légtömegek töltik ki.  A kontinens északi peremvidékein változékony, téliesen hideg, nagy területen csapadékos idő jellemzi majd a következő néhány napot. Észak-Skandináviában, és az attól keletre elhelyezkedő orosz területeken kiterjedt havazás várható.
A kétféle légtömeg határán, nagyjából az 50.-55. szélesség közötti sávban, nyugati hosszú légpálya áll fel. Ebben hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszer és a hozzá tartozó csapadékzóna fekszik majd az Atlanti-óceántól a Brit-szigeteken és Dél-Skandinávián át a Baltikumig, illetve Észak-Oroszországig. Az említett  zónában felhős, csapadékos idő és erős nyugatias légmozgás lesz jellemző. A vázolt kép szombaton és vasárnap nagyjából stabilan fennáll,  bár vasárnap már jelentkeznek az alapvető átrendeződés bárikus jelei. Ekkor a brit-izlandi térségben fejlett blokkoló AC épül fel, előtte északira fordulnak az áramlási vonalak  -másképpen ott ciklon-hátoldali kép áll elő. Ebben az áramlásban az Észak-Európát kitöltő hideg levegő meglódul dél felé, azaz Közép-Európa irányába. Végeredményben az addigi zonális alaphelyzet meridionálisba fordul.
Az előrenyomuló hideglevegő déli határán hidegfront mozog majd, viszonylag keskeny felhő és csapadékzónával. Ez várhatóan hétfőn, a késő délutáni, esti órákban éri el országunkat. A front viszonylag lassan mozog dél felé, ezért kedden a nap részében nálunk "vendégeskedik" majd. Ekkor több-kevesebb csapadék valószínű. A front mögött úgy a magasban, mint a talaj közelében jelentősen csökken a hőmérséklet.

SZOMBAT (10. 26.):      Link     Link     Link
Az éjszaka derült, vagy gyengén fátyolfelhős lesz az ég. A hajnali, kora reggeli órákra többfelé képződik köd, elsősorban a Kárpát-medence középső és északnyugati területein. Éjszaka és kora reggel gyenge, változó irányú szélre számíthatunk. Délre a ködök legnagyobb része feloszlik, majd országszerte szinte felhőtlen időnk lesz, sok napsütéssel. Napközben a déli szél a Sopron-Fertő vidéken időnként megélénkül máshol gyenge marad. A Duna vonalától keletre délnyugati lesz a szélirány. Kora reggelre 6-11 fokig csökken a hőmérséklet. Napközben többnyire 20-23 fok várható, de a makacsabbul ködös középső országrészben -a főváros környékét is beleértve- 20 fok alatt maradhat a hőmérséklet.

VASÁRNAP (10.  27.):      Link     Link     Link
Éjszaka és reggel felhőtlen lesz az ég az ország felett, és a szombathoz hasonlóan erősen párás lesz a levegő, hajnalra többfelé képződik köd. Ködre a Dunántúl nyugati felén a legnagyobb az esély, de a középső és északi országrészben is valószínűek ködök. A ködök várhatóan még délelőtt mindenhol feloszlanak, majd általában felhőtlen idő várható. Helyenként azonban a köd megemelkedve sodródó ködfelhőzetet képezhet.
A gyenge déli szél napközben délnyugatira fordul, és északkeleten kissé megélénkül. Kora reggel 6-11 fokot mérünk majd, a magasabban fekvő területeken lesz enyhébb az éjszaka. Napközben a köd feloszlásának függvényében 19-23 fokig melegszik fel a levegő.

HÉTFŐ (10. 28.):     Link     Link       Link
Az éjszaka második felében északnyugat felől növekedni kezd a felhőzet. Előbb magas szintű felhők érkeznek, majd közepes szintű felhők is. Napközben már mindenütt erősen felhős, vagy borult égre nézhetünk fel. Délelőtt még csak az északnyugati, északi határvidéken, később az ország északi felén szórványosan lesz gyenge eső, zápor. Csapadékszünetet követően késő estétől nyugat felől ismét gyenge csapadékzóna húzódik az északnyugati tájak fölé, majd a keddre virradó éjszaka folyamán tovább halad kelet, délkelet felé. Az északnyugatira forduló szél délelőttől mind nagyobb területen megélénkül, a Dunántúlon és északkeleten helyenként megerősödik. Majd estére gyengül a légmozgás. A legalacsonyabb hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű, a felhősebb északnyugati országrészben a magasabb értékekkel. Napközben 11-22 fok lesz. Északnyugaton valószínű a hűvösebb, délkeleten a melegebb idő.

Távolabbi kilátások: a szinoptikai ciklus meridionális fázisának alakulása egyelőre nagyon bizonytalan. A modell-operatívok  erősen instabilak, modellenként és futásonként más és más jövőképet rajzolnak. Az áramlási kép meridionálisba fordulása immár biztosnak tekinthető, a pontos menetrend ellenben 120 órától egyelőre nem állítható fel. A modellösszkép mindazonáltal "kétlövetű" meridionalitást sugall, ismételt teknőképződéssel. 120 óránál Közép-Európára "kenődik" az elsőként kialakult teknő nyugati támasztó anticiklonja. Ezt követően nem a tartós zonalitás visszaállása, hanem ismételt teknőképződés látszik, inkább a kontinens nyugati része felett. Hangsúlyozandó azonban, hogy ez a kimenetel még korántsem biztos.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 19:17:59

Dorog

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.