10 évvel ezelõtt: súlyos hóhelyzet egész Magyarországon
Pontosan 10 évvel ezelõtt, 1999 február 9. és 14. között a rendkívüli idõjárás került a hírek középpontjába. A napokon át tartó havazás és a hófúvások megbénították az ország életét. Kelet-Magyarországon több helyen fél méternél is nagyobb hóvastagságot mértek.
Az 1998/1999-es tél addigi legkeményebb támadásának elõjelei január utolsó napjaiban már kezdtek mutatkozni Észak-Európában, ahol igen zord légtömegek halmozódtak föl: Lappföldön -50°C közelébe, Moszkvában -30°C-ig süllyedt a hõmérséklet. Eközben az Atlanti-óceán felett fokozatosan megerõsödött és középpontjával a Brit-szigetek fölé helyezõdött egy anticiklon, melynek keleti oldalán lehetõség nyílt a hideg légtömegek dél felé áramlására. A sarkvidéki eredetû levegõ elsõ hulláma viharos északi széllel szinte bezúdult hazánkba, de számottevõ csapadékkal nem járt, ugyanakkor komoly hóviharokat okozott a mediterrán térségben, sõt, a tunéziai partoknál is.
A második hidegleszakadás elõtti napokban Közép-Európát elõbb északnyugat-nyugat felõl enyhe óceáni, késõbb dél felõl átmenetileg meleg, száraz levegõ árasztotta el, majd a február 6-át követõ néhány nap során az észak felõl gyorsan közelítõ sarkvidéki, valamint a déli meleg légtömegek keveredésének hatására egy több középpontú mediterrán ciklon fejlõdött ki.
A ciklon legintenzívebb szakaszának fölénk helyezõdése idején, február 9-én a délutáni órákban indult meg a havazás, mely másnap – az északnyugati országrészt kivéve - tovább folytatódott. A hóréteg gyorsan gyarapodott, általában 10-25cm, északkeleten 30-35cm hó hullott, melyet fõleg a Dunántúlon hordani kezdett az egyre erõsödõ északi szél. A közlekedési nehézségek mellett a közellátási gondok is egyre súlyosbodtak, a megközelíthetetlen települések száma már 200 fölött volt.
Február 11-én reggelig tovább tartott az intenzív havazás, miközben a front hátoldalára kerülve viharossá, helyenként orkán erejûvé erõsödött a szél, az addigiaknál is mostohább körülményeket elõidézve. Az Országos Rendõrfõkapitányság operatív törzset állított fel a hóhelyzet kezelésére, a Honvédség és a Határõrség helikopterekkel és lánctalpas gépjármûvekkel mentették a hó fogságában lévõket. Napközben a több, mint 400 megközelíthetetlen település között volt a borsodi és szabolcsi megyeszékhely is.